Novorozence ve zlínské porodnici budou chránit nové monitory dechu od Nadace Křižovatka
Novorozence ve zlínské porodnici budou chránit nové monitory dechu od Nadace Křižovatka
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj - Dalších šestadvacet nových monitorů dechu včera předala Nadace Křižovatka v porodnici Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Dar v celkové hodnotě 52 tisíc korun pořídila díky finanční podpoře společností PREVENTADO, Continental Barum, MITAS, Teplárna Otrokovice a Local Energies. Monitory, které jsou dnes už nepostradatelnou pomůckou v prevenci Syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS), dodává nadace na novorozenecká a dětská oddělení nemocnic v České republice už 25 let.
   „Monitor dechu je zařízení, které upozorní zvukovým a světelným signálem okolí, že kojenec přestal dýchat na více jak dvacet vteřin, a umožní tak na tuto život ohrožující situaci okamžitě reagovat například zahájením resuscitace nebo přivoláním odborné pomoci. Jeho použití tak podstatně zvyšuje bezpečnost péče o malé děti, zvláště během jejich spánku. Naší hlavní činností je zprostředkování darování monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme organizace a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích téměř v celé ČR,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka.
   Předání nových monitorů se ve zlínské porodnici účastnili zástupci nadace, novorozeneckého oddělení i sponzorů. „Monitory dechu nám v péči o naše novorozence pomáhají a zároveň inspirují rodiče pro jejich pořízení či zapůjčení domů, kde zvyšují bezpečí dětí v prevenci před SIDS. Monitory je v provozu nemocničních oddělení nutné každé dva roky obměňovat, jsme tedy nadaci i jejím partnerům velmi vděční, že nás v tomto ohledu pravidelně podporují,“ poděkovala za zdravotníky Simona Vyoralová, vrchní sestra Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice Tomáš Bati ve Zlíně.

O Nadaci Křižovatka
   Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc. Za 25 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic více než 8.500 monitory dechu v celkové hodnotě cca 34 milionů Kč.
O projektu „Maminko, dýchám“
   Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů.
   Společně s Nadací Křižovatka může pomáhat každý - stačí zaslat libovolnou částku na číslo účtu nadace:
Konto Nadace Křižovatka: 7608414/0600 (MONETA Money Bank)
Konto veřejné sbírky „Maminko, dýchám“: 4010040100/6800 (Sberbank CZ)
 Děkujeme všem laskavým dárcům za podporu a finanční pomoc.
Bc. Egon Havrlant, tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje