Nová expozice zavede návštěvníky zlínské zoo do Indie
Nová expozice zavede návštěvníky zlínské zoo do Indie
foto: Archiv Zoo Zlín

Zlínský kraj – V asijské oblasti zlínské zoologické zahrady byla o víkendu otevřena nová expozice Kerala. Ta vznikla proměnou původní asijské voliéry a rozšířením výběhu medvědů pyskatých.
Expozice Kerala je pojmenována podle svazového státu v jižní Indii, který patří mezi přírodní perly Indie a celého Orientu. Pro návštěvníky ji v sobotu 9. září slavnostně otevřeli velvyslanec Indické republiky J.E. p. Hemant Harishchandra Kotalwar, primátor města Zlína Jiří Korec a ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

„Pro zvířata jsme zde připravili nadstandartní chovatelské podmínky a maximální prostor, pro návštěvníky jsme pak nachystali opravdu výjimečné pojetí celé expozice. Chceme lidem dopřát pocit, že vstoupili do indického chrámu a z bezprostřední blízkosti pozorují místní zvířata. Sochy boha Ganéši, chrliče v podobě draků, vyřezávané mohutné vstupní dveře, obložení z přírodního lateritu, indická hudba, vonné tyčinky, to vše nám pomáhá vytvořit autentický zážitek,“ přiblížil expozici ředitel zoo Roman Horský.

V Kerale návštěvníci v rozhlehlé voliéře, která na délku měří 40 a na šířku 25 metů, uvidí zástupce mokřadních druhů asijských ptáků, např. vzácně chované marabu indomalajské, nesyty bílé a nesyty indomalajské, pelikány skrvnozobé nebo pižmovky bělokřídlé. Pro medvědy pyskaté zde vznikl odpočinkový brloh, který je propojen se stávajícím výběhem a který umožní uvidět medvědy i během zimního období.

„Blahopřeji panu řediteli a celému jeho týmu k tak nádherné expozici. Je opravdu jedinečná. Před sto lety zlínský podnikatel Tomáš Baťa začal podnikat v Indii, na jeho počest bylo pojmenováno i město v západním Bengálsku na východním pobřeží Indie. Keralu vnímám jako pokračování tohoto odkazu a také spolupráce mezi Indií a Zlínem, moc bych si přál, aby se dále rozvíjela,“ sdělil indický velvyslanec.

Kateřina Nosková