Neurochirurgie KNTB má k dispozici unikátní 3D RTG zobrazovací systém, jediný svého druhu v ČR
Neurochirurgie KNTB má k dispozici unikátní 3D RTG zobrazovací systém, jediný svého druhu v ČR
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Neurochirurgické oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB) používá unikátní robotický 3D RTG zobrazovací systém Loop-X, který je jediný svého druhu v České republice.    Přístroj je velmi přesným zobrazovacím a navigačním nástrojem při náročných neurochirurgických výkonech, mezi které patří složité operace při poraněních, nádorovém postižení a také degenerativním onemocnění páteře. Je využitelný také v dalších oborech chirurgie, zejména v traumatologii.
   Vzhledem ke složitosti přístroje byla náročná i jeho instalace, která trvala dva týdny. „Práce s tímto přístrojem vyžadovala některé změny v operačních postupech a bylo nutné si na tyto změny zvykat. Po odzkoušení přístroje a zaškolení personálu s ním již pravidelně operujeme. Naše dosavadní zkušenost potvrzuje, že jde o skutečně špičkový přístroj, který je pro naší práci obrovským přínosem.“ konstatoval Petr Linzer, primář Neurochirurgického oddělení KNTB. 
   3D RTG zobrazovací systém Loop-X je výrobkem společnosti Brainlab. Mezi jeho největší přednosti patří možnost přesného peroperačního zobrazení, plánování a zavádění implantátů do páteře.   Umožňuje také kvalitní peroperační zobrazení i v nepřehledných úsecích páteře a disponuje mimořádně velkou plochou zobrazení. V jeho možnostech je individuální dávkování rentgenového záření a je proto šetrný vůči pacientům i personálu. „Využíváme jej s již u nás používaným systémem neurochirurgické navigace. Dohromady tvoří velice účinný systém, který nám umožňuje realizovat i ty nejobtížnější zákroky,“ prohlásil neurochirurg a předseda KNTB Michal Filip, který si práci s 3D RTG zobrazovacím systémem Loop-X také vyzkoušel. 
   Pořízení nového přístroje vyšlo na téměř 11 milionů korun bez DPH. KNTB investici uhradila ze svého rozpočtu.
Mgr. Zdeněk Dvořák, PR specialista Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně