Krizový štáb jednal o aktuální naplněnosti a personální kapacitě nemocnic ve Zlínském kraji
Krizový štáb jednal o aktuální naplněnosti a personální kapacitě nemocnic ve Zlínském kraji
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Zejména aktuální naplněnost a personální kapacity nemocnic Zlínského kraje v souvislosti s pandemií COVID-19 byly předmětem jednání Krizového štábu Zlínského kraje, který na dnešek svolal hejtman Jiří Čunek.
   „Nejdůležitější zprávou z dnešního jednání je, že i když naplněnost nemocnic ve Zlínském kraji neustále stoupá, situaci se nám daří zvládat a aktuálně v nich máme pro pacienty k dispozici ještě dvě stovky volných lůžek. Jsme přitom před vrcholem epidemie, který ve Zlínském kraji očekáváme nejpozději do 7 až 10 dnů. Pro případ, že by se tyto naše kapacity lůžek ukázaly jako nedostatečné, máme předjednáno s Moravskoslezským krajem, že by část našich pacientů převzaly jejich nemocnice,“ uvedl hejtman Jiří Čunek s tím, že v nemocnicích Zlínského kraje začínají vypomáhat studenti středních a vyšších odborných škol a kraj již oslovuje s žádostí o výpomoc také mediky z vysokých škol s trvalým bydlištěm ve Zlínském kraji, jejichž seznam má od včerejška k dispozici. „Největší problém totiž nemáme s lůžky, ale s personálním zajištěním. Jednal jsem i s kolegy – župany ze sousedních slovenských krajů, zda by nám zdravotníky nemohli zapůjčit, bohužel však i u nich jsou plně vytížení,“ dodal Jiří Čunek.
   Jak dnes na jednání Krizového štábu dále zaznělo, budou u Krajské nemocnice T. Bati posílena odběrová místa pro testování, nově by zde měl v příštích dnech začít fungovat třetí odběrový tým.
Již včera se uskutečnila videokonference vybraných obcí s rozšířenou působností (ORP) se zástupci Krajské hygienické stanice a Krajského úřadu Zlínského kraje, jejímž tématem bylo vyjasnění odpovědnosti v problematice ubytování osob bez přístřeší a osob vykázaných, kterým byla v souvislosti s COVID-19 nařízena karanténní opatření nebo izolace. Řešil se konkrétní případ z Valašského Meziříčí, kde se takovýto případ vyskytnul a podařilo se zde pro tyto účely vytipovat vhodný objekt v prostorách Charity Valašské Meziříčí. Na základě této zkušenosti vyzval hejtman Jiří Čunek starosty všech ORP v kraji, aby byli připraveni reagovat na výzvu Krajské hygienické stanice k vyčlenění objektů na svém území právě pro případ ubytování osob bez přístřeší a osob vykázaných.
Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje