Kojení je prevencí i proti obezitě, složení mateřského mléka umí odhalit analyzátor
Kojení je prevencí i proti obezitě, složení mateřského mléka umí odhalit analyzátor
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Kojení je nejen velmi důležitá forma výživy dětí, ale chrání je také do jejich dalšího života před celou řadou nemocí. I na tento fakt upozorní Národní týden kojení, který se letos v České republice uskuteční od 20. do 26. září.
   Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně patří mezi velké propagátory kojení jako nejpřirozenější výživy nejmenších dětí. „Při kojení získává organismus dítěte obrovské množství potřebných látek, které následně slouží jako prevence vzniku mnoha chorob. Chrání je před infekcemi dýchacích cest, záněty, alergiemi. Máme ověřeno, že pomáhá tlumit bolest. Když například potřebujeme provést u novorozeného miminka nějaký zákrok, snáší ho mnohem lépe, když je nakojené,“ prozradil Jozef Macko, primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB).
   Kojení je mimo jiné také účinnou prevencí vzniku obezity, která je nyní jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob na světě. „Mnohé studie i dennodenní praxe ukazují, že kojené dítě netloustne. Je to dané unikátním složením mateřského mléka. A nejde jen o obezitu, mateřské mléko je skvělou prevencí i proti cukrovce, hypertenzi a dalším závažným civilizačním nemocem,“ upozornil Jozef Macko.
Při Novorozeneckém oddělení KNTB funguje takzvaná mléčná kuchyně, která umožňuje získávat a uchovávat mateřské mléko od maminek, které ho mají přebytek, a poté jej poskytovat ženám, které jen naopak nemají pro své potomky v potřebné míře. Součástí vybavení mléčné kuchyně je i analyzátor, který dokáže detailně zjistit vlastnosti a složení konkrétního mateřského mléka, takže lékaři následně mohou nastavit nejlepší nutriční požadavky pro novorozence, který jej má přijmout. K tomu, aby přístroj zjistil obsah živin, je potřeba pouze jeden až tři mililitry mateřského mléka, výsledek je znám za pouhých šedesát vteřin.
   O výhodách kojení přesvědčují zlínští zdravotníci maminky už během jejich pobytu v porodnici. S úspěchem, protože statistky KNTB ukazují, že 95 procent maminek při propuštění domů své děti kojí. „Aktivně s nimi v tomto směru pracujeme. Vysvětlujeme jim výhody pro jejich dítě i pro ně samotné, zbavujeme je strachu, pokud jej mají, pomáháme je takzvaně rozkojit, tedy spustit tento výživový proces. Za vysoké procento maminek, které své potomky začnou u nás kojit, jsme samozřejmě moc rádi,“ konstatoval Jozef Macko.
   Další informace ke kojení lze nalézt například na webových stránkách http://www.kojeni.cz/liga.php.
Mgr. Zdeněk Dvořák, PR specialista Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně