KNTB obhájila statut centra vysoce specializované onkogynekologické péče
KNTB obhájila statut centra vysoce specializované onkogynekologické péče
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně získala znovu po pěti letech statut onkogynekologického centra. Po vyhodnocení Ministerstva zdravotnictví ČR se stala jednou ze 13 nemocnic, která statut získala, pět dalších bylo vyřazeno kvůli nesplnění kritérií. Pro zlínskou krajskou nemocnici to znamená především potvrzení vysokých kvalit operativy a péče o onkologicky nemocné pacientky.

Lékaři v centru vysoce specializované onkogynekologické péče pod Gynekologicko-porodnickým oddělením Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně řeší především čtyři typy nádorů – nádory zevního genitálu, děložní sliznice, vaječníků a děložního čípku. „Jedním z hlavních kritérií pro udělení statutu centra je počet odborníků, my máme dva onkogynekology na plný úvazek, a také počet odléčených pacientek. Musí jich být minimálně sto, my se pohybujeme na číslech 150-170 žen ročně. Je to důležité, protože tento údaj svědčí mimo jiné o erudici operatérů. Laicky řečeno – čím více operací, tím více zkušeností. Dalšími kritérii jsou také přístrojové a další personální vybavení v rámci našeho krajského komplexního onkologického centra,“ řekl MUDr. Vladimír Kalist, primář Gynekologicko-porodnického oddělení KNTB a doplnil, že jedním z hlavních parametrů kvality péče v onkogynekologii je i tzv. přežívání pacientek po ukončené léčbě. „V těchto číslech jsme na tom v celorepublikovém srovnání dle dat ÚZIS výborně, naše pacientky mají jednu z nejdelších dob přežití.“

„Opětovné získání statutu vysoce specializovaného centra v onkogynekologii je pro nás a naše zdravotníky skvělá vizitka. Některé z operací navíc nedělají všechna centra, máme opravdu velmi dobré specialisty,“ dodal předseda představenstva a ředitel Krajské nemocnice T. Bati Ing. Jan Hrdý.

Většina výše uvedených nádorových onemocnění se týká spíše starších žen nad 60 a 70 let. Jiné je to u rakoviny děložního čípku, kde se jedná nejčastěji o ženy ve věku 35 až 45 let. Díky očkování a screeningu však jejich počet u tohoto onemocnění každoročně klesá.

V loňském roce se v onkogynekologickém centru KNTB léčilo 165 nových pacientek se záchytem gynekologických nádorů. Lékaři provedli celkem 92 radikálních operací.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB