KNTB koupila robotický systém k vybraným operacím
KNTB koupila robotický systém k vybraným operacím
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně rozšiřuje své „portfolio“ nejmodernějších zdravotnických přístrojů. Vůbec poprvé koupila nejnovější verzi robotického operačního systému Da Vinci. Robotický systém využijí v budoucnu odborníci z oborů urologie, chirurgie a gynekologie, bude první ve Zlínském kraji.

Robotický systém si již mohli vyzkoušet zdravotníci z Krajské nemocnice T. Bati přímo na pracovišti, jednalo se zatím o demo verzi. „Ostrá“ verze přístroje bude v provozu od října. „V tuto chvíli provádíme rekonstrukci centrálních operačních sálů tak, aby jeden z nich sloužil právě pro robotické operace. Bude to velký posun zejména pro pacienty, operace robotem je šetrnější pro pacienta a optimalizuje práci operujícího lékaře – umožní mu zachovat plnou přesnost při menší fyzické námaze,“ uvedl ředitel a předseda představenstva Krajské nemocnice T. Bati Ing. Jan Hrdý.

„Nejčastěji budeme robotické operace provádět u nás na urologii. Robotický systém využijeme například při radikálních prostatektomiích, u resekcí tumoru ledvin nebo při plastické operaci ledvinné pánvičky,“ doplnil primář Urologického oddělení KNTB MUDr. Martin Kučera.

A jak vlastně funguje robot Da Vinci Xi? Chirurgická základna má čtyři pohyblivá ramena, která drží chirurgické nástroje a kameru. Konce ramen s nástroji se zavedou do těla pacienta a chirurg operuje tak, že tato ramena ovládá na dálku. Ramena se pohybují všemi směry a umožňují 360stupňový pohyb nástroje. Druhou částí robota je ovládací konzole. Chirurg u ní sedí, dívá se do průzoru, kde vidí 3D obraz snímaný kamerou uvnitř těla pacienta, a joystickem ovládá robotická ramena. Robotický systém naprosto eliminuje třes a vylepšuje pohyb chirurga. Třetí a čtvrtou část robotického systému tvoří přístrojová věž a operační stůl. Věž obsahuje nezbytné přístroje a počítačový systém. Stůl je s celým systémem plně synchronizovaný, takže i při zavedení chirurgického nástroje do těla pacienta jím lze pohybovat.

Robotický operační systém pořídila nemocnice díky dotacím REACT-EU za více než 65 milionů korun.

Demo verzi přístroje si bude moci vyzkoušet také zlínská veřejnost. A to v termínu 2.-5. října 2023 v prostorách Obchodního domu Zlín.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB