KNTB a ICRC vydávají edukační brožuru pro pacienty po cévní mozkové příhodě
KNTB a ICRC vydávají edukační brožuru pro pacienty po cévní mozkové příhodě
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Na základě nové spolupráce Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně a Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA a LF MU byla koncem roku 2023 vydána brožura pro pacienty po cévní mozkové příhodě (CMP). Průvodce cévní mozkovou příhodou pro pacienta a rodinu „pokřtili“ zdravotníci Neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati 13. února.

Jedinečnou brožuru, jejíž účelem je usnadnit pacientům Zlínského kraje i jejich rodinám těžkou životní situaci, ve které se ocitli, připravilo 18 odborníků z různých oblastí – lékaři, sestry, výzkumníci i nelékařští zdravotničtí a sociální pracovníci, kteří pomáhají pacientům po pominutí akutní fáze cévní mozkové příhody s návratem do života.

Holisticky pojatá brožura nabízí mimo popisu samotného onemocnění a informací o akutní péči i mnoho tipů a kontaktů na dobrovolné organizace sdružující pacienty po CMP, poskytovatele rehabilitační, logopedické i dlouhodobé péče, a doporučení, jak předcházet návratu cévní mozkové příhody. Brožura zmiňuje také možnost zapojení se do klinického výzkumu CMP. Kromě pacientů využijí příručku i jejich rodinní příslušníci, zejména ohledně rad, jak komunikovat a pracovat s pacienty, kterým přetrvávají některé následky. Všechny odkazy v brožuře jsou formou QR kódů pro co nejjednodušší přístup k informacím a samozřejmostí jsou telefonní čísla na neurologické oddělení i na organizace, poskytující následnou péči o pacienty.

„Tato brožura je dalším krokem ke zkvalitnění péče o pacienta s cévní mozkovou příhodou. Cílem je poskytnout informace pacientům a rodinným příslušníkům tak, aby spolu s týmem lékařů přispívali k nejlepšímu možnému uzdravení," doplňuje primář Neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati prof. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D.

Příručka je k dispozici ke stažení na oficiálních webových stránkách Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (neurologické oddělení, sekce ke stažení). Pro více informací také můžete kontaktovat Elišku Navrátilovou na mailové adrese eliska.navratilova@fnusa.cz.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB