Klinický farmaceut pomáhá účinnosti léků v Psychiatrické nemocnici Kroměříž
Klinický farmaceut pomáhá účinnosti léků v Psychiatrické nemocnici Kroměříž
foto: PNK

Zlínský kraj – Vhodná volba léků a dohled nad jejich kombinacemi patří mezi klíčové složky komplexní léčby a péče o pacienta. Využití klinických farmaceutů, kteří se právě řešením lékových interakcí zabývají, proto v posledních letech výrazně roste. Pracoviště klinického farmaceuta včetně ambulance otevřela v loňském roce také Psychiatrická nemocnice v Kroměříži. „Zatím máme velmi pozitivní ohlasy,“ líčí klinická farmaceutka PharmDr. Kateřina Skopalová Ph.D., která pracoviště vede.

„Užívání množství léků je dnes běžné, přesto je důležité, aby mezi sebou všechny jejich složky fungovaly jako orchestr,“ nastiňuje klinická farmaceutka PharmDr. Kateřina Skopalová Ph.D., která se oboru věnuje dvanáctým rokem. „Léky vždy předepisuje pouze lékař, řada specializovaných lékařů však může předepsat řadu různých léků ku příkladu třeba na srdce či na cholesterol. Může se stát, že pacientovi kombinace léčiv nedělá dobře, proto je vhodné požádat o návštěvu klinického farmaceuta. Ten dokáže určit, zda lze doporučit jiné léky, které mohou být pro pacienta vhodnější,“ dodává.

Klinický farmaceut se tak na základě biochemických parametrů podílí na výběru vhodných léků, zabývá se řešením jejich vzájemného působení nebo vedlejšími nežádoucími účinky s ohledem na stav pacienta. „Můžeme zjistit, že je tam léková interakce také s čajem či grapefruitovými džusy, kouřením či alkoholem. To vše výrazně ovlivňuje hladiny vzájemného ovlivňování léčiv. Na základě všech získaných informací pak sepisuji tzv. farmakoterapeutické doporučení, které je zasláno lékaři,“ upřesňuje s tím, že Ambulance klinického farmaceuta v areálu Psychiatrické nemocnice v Kroměříži funguje pro všechny pacienty s vystavenou žádankou typu K.

„Sledováním léků, volbou nejúčelnějších vhodných molekul a snížením počtu léčiv zároveň šetříme v ambulantních případech jak peněženku pacienta, tak veřejný zdravotní systém,“ přiznává. Spolupráce služeb klinické farmacie a lékařů funguje také v rámci multidisciplinárního týmu Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. „Pravidelně se účastním vizit a konzultuji s lékaři u lůžka plán farmakoterapie, tedy užívání léků. Já se zaměřuji na léčiva, lékař na celkovou diagnózu, tudíž z naší spolupráce může pacient jen benefitovat,“ doplňuje klinická farmaceutka PharmDr. Kateřina Skopalová Ph.D.

Podle náměstkyně pro léčebně preventivní péči Psychiatrické nemocnice v Kroměříži prim. MUDr. Adély Stoklasové již kooperace pomohla řadě pacientů. „Spolupráce klinického farmaceuta a lékaře je u některých pacientů velmi intenzivní a vede k optimalizaci farmakoterapie. Tím je zvýšena pravděpodobnost správného užívání léků pacientem. Snažíme se minimalizovat možné nežádoucí účinky a maximalizovat efekt léčby. Neustále tak probíhá komunikace mezi všemi složkami péče o pacienta tak, aby byla zajištěna vysoká kvalita péče a bezpečí pacienta na co nejvyšší úrovni,“ zakončuje.

Ambulance klinického farmaceuta je otevřena každé pondělí, středu a v pátek dle předchozí domluvy mezi 12:00 a 18:00. Více informací u PharmDr. Kateřiny Skopalové, Ph.D. na tel. 573 314 254, 739 359 002 nebo na emailové adrese skopalovak@pnkm.cz.

Mgr. Tobiáš Czekaj, Marketing a PR, Psychiatrická nemocnice v Kroměříži