Kam o prázdninách s dětmi? Vyzkoušejte Baťův institut
Kam o prázdninách s dětmi? Vyzkoušejte Baťův institut
Baťův institut, Krajská galerie výtvarného umění foto: Baťův institut, Krajská galerie výtvarného umění

Zlínský kraj – Baťův institut si pro děti během letošních prázdnin připravil bohatý program, který nejen zabaví, ale přenese děti i do role umělců nebo výrobců hraček. Na co se těšit s Muzeem jihovýchodní Moravy nebo s krajskou knihovnou?

Muzeum s tvořivými dílnami

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně pro děti během prázdnin připraví bohatý program ke všem aktuálním krátkodobým výstavám. Svět hraček Baťa je ve dnech 4. a 25 července a 8. srpna vypraví za hračkami, se kterými si hráli jejich vrstevníci před 90 lety. Zároveň se dozví, z čeho se vyrábějí a jak se v dnešní době renovují. Z dílničky si zároveň odnesou i vlastnoručně vyrobeného černého kocoura, tedy milovanou hračku mnoha minulých generací.

Pro starší děti, ale i dospělé, je ve čtvrtek 8. srpna připravená od 16.00 hodin prohlídka této výstavy Svět hraček s jejím autorem Michalem Widenským z pardubického Muzea technických hraček. Jako zapálený sběratel a restaurátor představí jednotlivé exponáty a popíše jejich často zajímavé osudy. Součástí výstavy je navíc dětský koutek s Fatra hračkami.

Underground v podání dětí

K výstavě Klub Underground budou 11. července a 21. srpna patřit dílny, ve kterých návštěvníky čeká návrat v čase. Přivítá je prostředí undergroundových klubů, kde se na malou chvíli stanou výtvarníky. Dílna představuje krásu tehdejšího klubového výtvarného umění a techniky linorytové tvorby. Právě tuto techniku si budou moci příchozí vyzkoušet na vlastní kůži a vytvořit tak vlastní obrazy, plakáty a razítka. Programu se mohou zúčastnit děti od 10 let.

Animátorem na vlastní kůži

Do animovaného filmu se přenesou návštěvníci 18. července a 1. a 15. srpna. Při výstavě Zázračné oči a ruce Ludvíka Kadlečka si vyzkoušejí práci na animovaném filmu právě tak, jak to dělal Kadleček. Návštěvníci se mohou těšit na loutky z filmů věhlasného režiséra a animací rozpohybují postavičky složené z dětské skládačky. Programu se mohou zúčastnit děti, kterým je více než 7 let.

Krajská galerie a její Rozmary

Děti s hravou fantazií od 6 do 12 let se mohou těšit na kreativní dílny s názvem Rozmary. V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně si budou moci hrát, tvořit a seznamovat se se světem výtvarného umění a divadla.

Vyrazí zároveň na procházky za uměním. V červenci 29. a 31. a v srpnu hned první den. Užijí si taky v Kovozoo ve Starém Městě u Uherského Hradiště 30. července a zavítají i do zámku ve Vizovicích 2. srpna. Děti se mohou do tvořivého programu přihlásit buď na celý týden nebo na jednotlivé dny zvlášť. Pro mladší děti od 2 do 5 let je potom v doprovodu rodičů připraveno výtvarné hřiště Galeřiště. To bude přístupné každou středu od 17. července do 7. srpna.

Dobrodružství v krajské knihovně

V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně prožijí děti dobrodružství na výtvarných dílnách. Ty budou připravené každou středu od 10. července do 14. srpna. Tyto dílny přivedou děti například do světa indiánů, pirátů, pod hladinu moře nebo třeba do pravěku.

Ve středu 21. srpna navíc čeká děti Obrovské dobrodružství s knihovnou v Parku Komenského. Odpoledne nabídne čtení knížky Obr Dobr od Roalda Dahla. Tematicky se návštěvníci zúčastní obřích závodních disciplín a pokud se vše zalíbí, můžou se registrovat jako noví čtenáři na mobilní pobočce knihovny.

Ani knihovna Jižní Svahy nezůstane pozadu. Do 10. srpna čekají mladé čtenáře tvořivé dílničky s titulem Pirátské prázdniny. Tradičně je připravená taky soutěž ve sbírání razítek za přečtené knihy, za kterou děti dostanou odměnu.

Hrad Malenovice nebo luhačovické Zálesí

Hrad Malenovice letos nabídne oblíbené noční prohlídky. V sobotu 20. července a 10. srpna chystá program pro celou rodinu.

Děti se vyřádí taky v Muzeu luhačovického Zálesí. Ve dnech 10. a 24. července a 7. a 21. srpna jsou připravené komentované prohlídky Auguste Rodin objektivem Brunera-Dvořáka s tvořivou dílnou a malým fotoexperimentem.

Starší děti, které mají zálibu v přírodě, potěší 13. července výlet do přírodní rezervace Holý kopec a do okolních bučin a doubrav. Entomologickou exkurzi povede Dušan Trávníček z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Gabriela Škrabalová