Hradišťská nemocnice žádá dárce o plazmu
Hradišťská nemocnice žádá dárce o plazmu
Ilustrační foto foto: Photograph by Derek Mortensen

Zlínský kraj – Podobně jako jiné nemocnice i ta v Uherském Hradišti žádá o pomoc veřejnost. Obrací se na dobrovolné dárce krve, tentokrát ovšem na ty, kdo se vyléčili z nakažení covid-19 a jsou ochotni darovat plazmu. Uvedla to hradišťská nemocnice na svém facebookovém profilu.
   V pátek 16. října byl uveřejněn nový Doporučený postup pro použití rekonvalescentní plazmy, takzvaná covidová plazma, který upravuje podmínky dárcovství. Požadavky v něm uvedené jsou v lékaři Hradišti schopni splnit, proto v příštím týdnu chtějí odběr rekonvalescentní plazmy zahájit.
   Jaké podmínky by měli splňovat dárci této covidové plazmy?
   Měli by přijít k odběru nejméně 14 dní po uzdravení nebo po ukončení izolace. Při těžkém průběhu onemocnění záleží na individuální domluvě. Měli by také dodržet základní všeobecné podmínky pro dárcovství krve či plazmy.
   Ideálními dárci jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné!
   Pro dárcovství bude nemocnice preferovat plazmaferézu, tedy přístrojový odběr, ale menší množství plazmy je možno odseparovat i z odebrané plné krve. Obě verze odběrů chtějí zahájit mezi 19. a 23. říjnem, přesné datum však ještě nemocnice nezná, příprava totiž vyžaduje mnoho nezbytných kroků.
   „Budeme vděčni všem, kteří budou ochotni darovat plazmu (krev) i po prodělaném koronavirovém onemocnění,“ vzkazuje vedení nemocnice veřejnosti.
Irena Frolová, Zlin.cz