Hledáte nový náhled na život? Psychiatrická nemocnice v Kroměříži hledá dobrovolníky
Hledáte nový náhled na život? Psychiatrická nemocnice v Kroměříži hledá dobrovolníky
foto: Psychiatrická nemocnice v Kroměříži

Zlínský kraj – Povzbuzení pacientů, posílení dobré nálady a přinášení radosti skrze zábavu. To je motivací dobrovolníků Psychiatrické nemocnice v Kroměříži, jejichž řady chce nyní zdravotnické zařízení rozšířit.

„Vždycky když vejdu na oddělení cítím, jak se na mě pacienti těší. Mám radost z toho, když vidím, jak je povzbudí vyrábění, hraní her nebo jen obyčejné povídání. Člověk skrze to získává nový náhled na život,“ popisuje Pavla, která jako dobrovolnice Psychiatrické nemocnice v Kroměříži pravidelně několikátý měsíc navštěvuje seniorky na getontopsychiatrickém oddělení. Je jedním z patnácti dobrovolníků, kteří aktuálně ve spolupráci s centrem ADRA docházejí k pacientům na šesti odděleních.

„Dobrovolníci většinou chodí za lidmi, kteří jsou osamělí, nenavštěvují je blízcí nebo je vidí nepravidelně a potřebují povzbudit. Spektrum možných činností je pak široké – od povídání, procházek, předčítání knížek, společného luštění křížovek, hraní deskových her, doprovodu na mši, po zpěv, vyrábění či cvičení jógy pro seniory,“ popisuje koordinátorka dobrovolníků Ivana Šišková s tím, že největší nemocnice svého druhu ve Zlínském kraji nyní chce posílit řady dobrovolníků o další zájemce.

„Základem je mít motivaci a chtít pomáhat. Je důležité být starší 18 let, mít čistý trestní rejstřík a mít čas věnovat se alespoň hodinu týdně dobrovolnické činnosti. Posléze už je postup snadný,“ popisuje Šišková s tím, že zájemci po krátkém ústním pohovoru absolvují vstupní vzdělávání a mohou začít dobrovolničit. Při prvních návštěvách oddělení navíc mohou využít jak podpory vedení oddělení, vrchní sestry, tak koordinátorky dobrovolnické činnosti. „K dispozici mají také pravidelné skupinové a individuální supervize, kde se na nás mohou s čímkoli obrátit,“ líčí.

Podle náměstka NLZP Psychiatrické nemocnice v Kroměříži Bc. Stanislava Juřeny, DiS. je pomoc dobrovolníků neocenitelná. „Jsme velmi vděční za každého dobrovolníka, který věnuje svůj čas a energii pacientům. Pomozte i Vy proměnit životy potřebných a zároveň obohaťte ten svůj. Přidejte se k nám,“ vyzývá. Pokud máte chuť pomáhat, neváhejte navštívit web pnkm.cz, případně se informujte u koordinátorky dobrovolnictví Ivany Šiškové na tel. +420 739 592 951 či adrese ivana.siskova@adra.cz.

Mgr. Tobiáš Czekaj, Marketing a PR Psychiatrická nemocnice v Kroměříži