Občané v karanténě, kteří chtějí volit 30. září systémem DRIVE-IN, mohou využít novou aplikaci Zlínského kraje
Občané v karanténě, kteří chtějí volit 30. září systémem DRIVE-IN, mohou využít novou aplikaci Zlínského kraje
foto: Jiří Balát

Zlínský kraj – Ve dnech 2. a 3. října se uskuteční volby do Zastupitelstva Zlínského kraje a do části Senátu. Občanům v karanténě, kteří využijí možnosti volit ve středu 30. září způsobem DRIVE-IN, hlasování usnadní nová aplikace Zlínského kraje.
   „Pro občany našeho kraje, kteří jsou v karanténě a chtějí volit, jsme vytvořili jednoduchou aplikaci. Určená je pro voliče, kteří přijedou na volební stanoviště autem. Ještě před odjezdem z domova se mohou podívat do aplikace, ze které jedním kliknutím zjistí, kde přesně je volební stanoviště a jaká je aktuální čekací doba. Chceme tímto i lidem v karanténě co nejvíce usnadnit možnost zapojit se do voleb do zastupitelstva a do Senátu,“ informoval hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.
   Možnost volit systémem DRIVE-IN, neboli volební stanoviště, bude fungovat ve čtyřech okresních městech, ovšem pouze jeden den, a to ve středu 30. září (případně ještě ve středu 7. října – pro eventuální druhé kolo senátních voleb, pokud senátoři nebudou zvoleni hned v prvním kole, tedy v termínu současně probíhajících voleb krajských).
   Na čtyřech místech budou od 7:00 do 15:00 zřízeny stany, k nimž volič přijede autem, z kterého vůbec nevystoupí. Musí mít s sebou platný občanský průkaz a potvrzení od lékaře nebo krajské hygienické stanice o tom, že je v karanténě. Volič se musí dostavit do okresního stanoviště podle místa svého trvalého bydliště. Možnost volit metodou DRIVE-IN je pouze pro lidi, kteří mají auto a řidičský průkaz.  
Stanoviště DRIVE-IN:
- v Uherském Hradišti u vlakového nádraží, na Parkovišti Českých drah – sever,
- v Kroměříži na Hanáckém náměstí,
- ve Zlíně - PARKOVIŠTĚ Správa a údržba silnic Zlínska, K majáku 5001,
- ve Vsetíně, v ulici U Bečvy, na točně u hotelu SPORT.
   Nová aplikace Zlínského kraje umožňuje zobrazit zvolené volební stanoviště na mapě a ukazuje odhad čekací doby. Aplikaci si zájemci mohou zobrazit tady:  https://dwh.kr-zlinsky.cz/reportbrowser/
Vzhledem k letošní nově vyvstalé situaci s pandemií koronaviru, kdy se v nucené izolaci ocitla nezanedbatelná část občanů, schválil v srpnu Parlament ČR zákon o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Zastupitelstev krajů a do Senátu v roce 2020. Občané v karanténě mohou volit třemi způsoby. Více na https://www.kr-zlinsky.cz/volit-budou-moci-i-lide-v-karantene-od-22-zari-se-mohou-prihlasovat-pro-vyuziti-prenosne-schranky-aktuality-16531.html
Adéla Čuříková, Krajský úřad Zlínského kraje