Ředitelé a ředitelky školských příspěvkových organizací se sešli v Otrokovicích na workshopu k rozvoji vzdělávání na území Zlínského kraje
Ředitelé a ředitelky školských příspěvkových organizací se sešli v Otrokovicích na workshopu k rozvoji vzdělávání na území Zlínského kraje
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Během pěti let snížit náklady na energie o dvacet procent. K tomu vyzval a motivoval ředitele škol, které zřizuje Zlínský kraj, hejtman Radim Holiš. Učinil tak minulý týden na společném setkání v Otrokovicích. Workshopu, jehož hlavním cílem bylo projednat novinky z oblasti školství, se zúčastnila také radní zodpovědná za školství a kulturu Zuzana Fišerová a další téměř stovka účastníků.

Projednat novinky z oblasti krajského školství a možnosti rozvoje vzdělávání. To bylo hlavním cílem setkání ředitelů a ředitelek škol zřizovaných Zlínským krajem, které se uskutečnilo ve čtvrtek 13. října v budově Střední průmyslové školy Otrokovice. Na akci byla přítomna téměř stovka účastníků, zástupci Zlínského kraje a další hosté.

V úvodu hejtman Radim Holiš vyzval ředitele, aby vytvořili do poloviny příštího roku pětiletý plán, během kterého sníží spotřebu energií ve školách o dvacet procent. „Přestože má Zlínský kraj zastropované ceny elektřiny a plynu až do konce roku 2024, musíme se připravit na dobu, kdy nám fixace výhodných cen skončí. Jediným efektivním řešením je chovat se hospodárně a u veškerého majetku, který kraj vlastní, maximálně snižovat energetickou náročnost,“ zdůraznil hejtman a dodal, že úsporná opatření se budou týkat také dalších organizací, které Zlínský kraj zřizuje.

Krajská radní pro oblast školství a kultury Zuzana Fišerová ve svém vystoupení zdůraznila, že Zlínský kraj dlouhodobě hledá cesty k rozvoji potenciálu, inovací i podpoře dobré praxe v oblasti školství. „Jedním z hlavních úkolů je zvýšení kvality vzdělávání a klimatu ve všech námi zřizovaných organizacích. K tomu napomáhá právě dokument Krajský akční plán rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje. V souladu s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ve Zlínském kraji a dalšími strategickými dokumenty se tak můžeme lépe zaměřit na nedostatky identifikované analýzou potřeb v území a analýzou potřeb škol,“ vysvětlila Zuzana Fišerová a dodala: „Jsem ráda, že se konají akce, kde můžeme společně hovořit o tom, jak podpořit rozvoj dětí, žáků, studentů i pracovníků v našem školství a společně přispívat ke kvalitnímu a smysluplnému vzdělávání v našem kraji.“

Následovalo vystoupení ředitele Zlínského inspektorátu České školní inspekce Vlastislava Kožely, který seznámil ředitele škol s plánem inspekční činnosti na následující období a upozornil na vybrané publikace. Ředitelka Domu zahraniční spolupráce Šárka Pokorná prezentovala činnost regionální pobočky a možnosti mezinárodní spolupráce. V dalším bloku pak informovali vedoucí jednotlivých oddělení Odboru školství, mládeže a sportu Zlínského kraje o novinkách týkajících se školství.

Členové realizačního týmu přednesli své příspěvky k aktuálnímu dění v projektu KAP, konkrétně k nově vytvořené Analýze potřeb v území a také k dalším připravovaným aktivitám. Ředitelům a ředitelkám byly představeny části zabývající se předpokládaným demografickým vývojem, odvětvovou strukturou hospodářství, nastavením vzdělávacího systému Zlínského kraje a situací na trhu práce.

Hlavní část prezentace se poté zabývala osmi klíčovými tématy stanovenými Postupy KAP, kdy byl probírán jejich aktuální stav, návaznost na průřezová témata, jejich ukotvení v koncepčních a strategických dokumentech a na závěr také SWOT analýza, která byla zpracována ke každému z klíčových témat. Na závěr byla účastníkům představena nabídka nejbližších akcí a aktivit připravovaných realizačními týmy projektů KAP a IKAP.

Soňa Ličková, tisková mluvčí Zlínského kraje