Do KNTB přijel z Německa nový lineární urychlovač
Do KNTB přijel z Německa nový lineární urychlovač
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Z německého Dortmundu „doputoval“ kamionem do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně nový lineární urychlovač - tedy přístroj sloužící k léčbě (ozařování) onkologických pacientů. Je prvním ze dvou těchto nových přístrojů, které v letošním roce začnou fungovat v Komplexním onkologickém centru KNTB.

Nejnovější moderní lineární urychlovač firmy Elekta byl přivezen v mnoha bednách rozebraný na jednotlivé části. Ty největší a nejtěžší měly skoro dvě tuny. Během dvou dnů budou všechny části přístroje vyndány z dřevěných beden a přesunuty na Onkologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati. „Nový lineární urychlovač je náhradou toho starého, který jsme nedávno demontovali. Pokud vše půjde dobře, měli bychom ho uvést do provozu na konci tohoto srpna. Pak se bude stejný proces opakovat s druhým starým lineárním urychlovačem. Tímto způsobem nedojde k úplnému omezení provozu, vždy bude jeden přístroj funkční,“ uvedl Ing. Jan Hrdý, ředitel Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Po nynější instalaci nastane u nového lineárního urychlovače proces ověřování parametrů, který zakončí povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Potom bude moci být uveden do klinického provozu.

Oba nové lineární urychlovače, které nemocnice letos pořídí, přijdou na více než 133 milionů korun a jsou hrazeny z evropského dotačního programu. Díky používání nefiltrovaných svazků s vyšším dávkovým příkonem umožní zvýšit průchodnost onkologických pacientů a zároveň jim přinese větší komfort – stráví totiž na ozařovacím stole méně času. Což vyzdvihuje i výrobce, firma Elekta, ve svém mottu: „Nebudujeme pouze technologie, budujeme naději“.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB