Dermatologové zvou na Den melanomu v KNTB
Dermatologové zvou na Den melanomu v KNTB
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Letošní Evropský den melanomu si Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně připomene nabídkou preventivního vyšetření kožními lékaři. Akce se uskuteční v pondělí 13. května v čase od 10:00 do 14:00 hodin přímo v prostorách ambulance kožního oddělení (budova č. 2), vyšetření je bez objednání a zdarma.

Cílem akce Den melanomu v Baťovce je včas podchytit nebezpečí vzniku zhoubného melanomu nebo jiných závažných onemocnění kůže. Právě melanom je nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže. K rizikovým faktorům pro vznik melanomu patří světlý fototyp kůže s tendencí ke spálení, nadměrné a opakované slunění, velký počet znamének a pih, atypická či vzhled měnící znaménka nebo například výskyt melanomu v rodině. „Jedná se o preventivní akci s cílem zachytit maligní melanom včas. Počet melanomů stále vzrůstá a lidé ještě pořád podceňují jeho nebezpečí. Přitom při včasném zachycení tohoto zhoubného nádoru je velká šance na vyléčení,“ řekla primářka Kožního oddělení KNTB MUDr. Hana Tomková, Ph.D. a dodala: „Pro prognózu melanomu je nejdůležitější včasné odstranění chirurgicky vyříznutím. Za velmi důležité považujeme pravidelné samovyšetřování kůže, při kterém by nám mělo být podezřelé každé znaménko, které je asymetrické, má nepravidelné okraje nebo barvu, velikost nad 6 mm, a které se mění co do velikosti, tvaru či barevnosti, svědí nebo na povrchu krvácí.“

Primářka a dermatoložka Hana Tomková doporučuje chránit se před delším pobytem na přímém slunci, nosit vhodný oděv, sluneční brýle či klobouk se širokým okrajem. „Častým problémem je, že lidé aplikují na kůži nedostatečnou vrstvu ochranného prostředku a během dne jeho aplikaci neopakují každé dvě hodiny či po koupání. Navíc tím, že se při jeho použití tak snadno nespálí, získávají určitý falešný pocit bezpečí a zůstávají na slunci podstatně déle. Krémy a roztoky s obsahem ochranného faktoru proti ultrafialovému záření jsou jen jedním aspektem fotoprotekce. Měli bychom však dávat přednost těm širokospektrým, které zahrnují ochranu před UVB i UVA zářením.“

Na akci Den melanomu v Baťovce vyšetří lékaři pacienty klasickým dermatoskopem, pokud budou mít podezření na změnu znaménka nebo pigmentace na kůži, použijí digitální dermatoskop, který obraz nasnímá speciální kamerou a poté provede analýzu.

V roce 2023 provedli dermatologové Kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně téměř tři tisíce ambulantních vyšetření u pacientů se znaménky. Z toho vyšetřili 363 pacientů s melanomem včetně časných stadií a 1042 pacientů s jiným zhoubným kožním nádorem.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB