Budoucí automechanici skládají Tatrovku, sloužit bude při údržbě silnic
Budoucí automechanici skládají Tatrovku, sloužit bude při údržbě silnic
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Do unikátního propojení vzdělávání a praxe se zapojily Střední odborné učiliště Valašské Klobouky a Střední průmyslová škola Otrokovice. Během projektu nazvaného „Tatra do škol“ učni oboru automechanik v rámci své odborné praxe z dodaných dílů postupně sestavují nákladní automobil Tatra. Ten bude po svém dokončení sloužit Správě a údržbě silnic Slovácka.

„Velmi mě těší, že se do této akce zapojily i školy z našeho kraje. Je to jednak velká příležitost pro mladé budoucí automechaniky vyzkoušet si něco nového a výsledek jejich práce navíc najde praktické uplatnění při údržbě silnic v našem regionu,“ uvádí Radek Doležel, náměstek hejtmana Zlínského kraje pro dopravu

Jak to v praxi funguje? Kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS a.s. dodá do školních dílen „stavebnici“ nákladního automobilu. Učni z oboru automechanik jej následně skládají dohromady. To vše pod dohledem odborníků z automobilky a po předchozím školení přímo v „tatrovácké“ servisní škole.

„Projekt TATRA do škol vznikl v roce 2018, kdy cílem tradičního českého výrobce nákladních vozidel bylo motivovat mladé lidi ke studiu technických oborů. Studenti vybraných středních škol a odborných učilišť mají unikátní možnost zkompletovat vlastní nákladní automobil Tatra, který pak najde uplatnění v běžném provozu krajských institucí, a díky tomu mohou studenti propojovat své teoretické znalosti s praxí. Prostřednictvím projektu Tatra do škol automobilka TATRA TRUCKS pomáhá, společně s dealerskou sítí, vychovávat nové pracovníky v oblasti automotive a opravy nákladních vozidel,“ říká Jana Mohylová, manažer projektu.

„Velmi si cením firem, které takto úzce spolupracují se školami. Pokud chceme udržet zájem o učňovské obory, musíme ukázat, že jsou to obory atraktivní a propojené s praxí. Tohle je ta nejlepší cesta," doplňuje krajská radní pro školství Zuzana Fišerová.

Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje