Anesteziologové v KNTB začali hudbou zpříjemňovat vybraným pacientům operace
Anesteziologové v KNTB začali hudbou zpříjemňovat vybraným pacientům operace
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Pacienti, kteří podstupují v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně operace v místním umrtvení, epidurální nebo spinální anestezii, mají nyní nově možnost mít během zákroku sluchátka s vybranou hudbou nebo mluveným slovem. S novinkou přišli zdravotníci z oddělení anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny (ARIM).

Speciální bezdrátová sluchátka přinášejí operovaným pacientům při zachovaném vědomí více klidu a relaxu během zákroku. „Pacient se díky tomu dokáže lépe uvolnit a nemyslí tolik na právě probíhající operaci. Sluchátka samozřejmě nejsou vhodná pro všechny typy pacientů, máme na ně ale již teď velmi pozitivní ohlasy,“ říká doc. MUDr. Tomáš Gabrhelík, Ph.D., primář Oddělení anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Krajské nemocnice T. Bati.

Zdravotníci ARIM mají nyní k dispozici celkem šest sluchátek, dvoje používají na operačních sálech a čtyři kusy využijí pacienti na dospávacím pokoji během zotavování po anestezii a operaci. „Chtěla jsem, aby anestezie byla pro pacienty klidnější, pohodovější. Často z ní mají stres, a tak vítají menší rozptýlení. Sluchátka se po každém použití dezinfikují a samozřejmě mají jednorázové návleky, které se poté vyhodí,“ popisuje Mgr. Miriam Skoumalová, staniční sestra ARIM KNTB a dodává: „Sluchátka teď zkoušel pacient se spinální anestezií při operaci endoprotézy a byl naprosto nadšený. Měli jsme tady také těhotnou ženu, která si zlomila nohu, vzhledem ke svému stavu nemohla podstoupit narkózu a při spinální anestezii jí hudba pomohla uvolnit stres z úrazu, byla daleko klidnější.“

Použití sluchátek u pacientů v lokální anestezii kvitují také operatéři, pacienti bývají mnohem uvolněnější a zdravotníci se mohou více soustředit na samotný zákrok. Novinka není vhodná pro všechny, například pacient s naslouchátky sluchátka mít nemůže. I pro ostatní je jejich použití osobní volbou, nikoliv nutností.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB