Zeleň a veřejné plochy ve Vsetíně čeká pravidelná deratizace
Zeleň a veřejné plochy ve Vsetíně čeká pravidelná deratizace
Ilustrační foto

Vsetín – Vsetínská radnice se připravuje na další vlnu pravidelné deratizace městských veřejných ploch a zeleně. Uskutečnit by se měla v květnu. Své požadavky na položení otrávených návnad na místa, kde se obtížní hlodavci, především potkani, vyskytují, mohou zasílat i občané.
   Deratizace veřejných ploch a zeleně je na Vsetíně prováděna odbornou firmou pravidelně dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim. Daří se tak udržovat populaci především potkanů na přijatelné úrovni. V minulosti byly otrávené návnady položeny v zeleni Panské zahrady, na zatravněných plochách na ulici Josefa Sousedíka a řadě dalších míst po městě. „Při instalaci jedu vycházíme z naší znalosti poměrů v jednotlivých místních částech, ale také z upozornění občanů na potkaní nory v okolí jejich bydlišť,“ uvedl správce městské zeleně Petr Mikulík s tím, že i tentokrát mají Vsetíňané možnost obrátit se na něj se svými poznatky a požadavky.
   Odborná firma následně položí otrávené návnady buď přímo do nor, jež pak zasype, nebo do speciálních uzavřených kontejnerů umístěných volně v zeleni. Ty jsou bezpečné pro psy, kteří by se k návnadě neměli vzhledem k malému otvoru v boxu dostat. Pokud by k tomu přece jen došlo, vyvolá konzumace speciální návnady u psa okamžité dávení, takže nedojde k jeho otravě. Naopak potkanům ale tato látka velmi chutná.
   Samotné pokládání otravy se předpokládá v průběhu května. Do té doby se mohou lidé obracet se svými žádostmi na tel. č.: 739 540 835 nebo na e-mail: petr.mikulik@mestovsetin.cz.
   V rámci zvýšení účinnosti deratizace by podle Mikulíka bylo vhodné, aby se do ní zapojily například i bytové domy, společenství vlastníků bytů či firmy, které se s nežádoucími hlodavci potýkají. „Zvýšením rozlohy ploch by deratizace měla lepší výsledky. Případné položení otrávených návnad v těchto místech je však již na náklady žadatele. Mohou se obracet přímo na mne, abychom kladení návnad časově zkoordinovali,“ uzavřel Mikulík.
Jiří Žůrek