Zdravověda od hasičů, značky od táty
Zdravověda od hasičů, značky od táty
foto: archiv Mateřské, základní a střední školy pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí

Val. Meziříčí – Při zdravovědě si přál vylosovat ošetření zraněného se silným krvácením – a vyšlo to!
   „Už několikrát jsem to dělal na zkoušku a jednou v tramvaji, když cestující upadl a poranil si hlavu,“ vypráví patnáctiletý Lukáš Měchura z Vracova, jenž tento úkol v pátečním pokračování celostátní soutěže sluchově postižených cyklistů ve Valašském Meziříčí bravurně zvládl. „První pomoc jsem trénoval ve škole v Kyjově a předtím v hasičském kroužku,“ prozrazuje.
   Pro Ladu Ondříškovou byla z dvoudenního klání nejtěžší úvodní jízda podle pravidel silničního provozu. „Nezapamatovala jsem si některá kontrolní stanoviště. Dlouho mi trvalo, než jsem je našla, a málem jsem při tom spadla,“ líčí šestnáctiletá dívka z Ivančic, která naopak věřila v dobrý výsledek písemných testů. „Dopravní značky mě učí táta. Knížku s dopravními předpisy jsem doma studovala ještě před odjezdem,“ dodává.
   Mezi jedenácti školami z celé republiky si však nejlépe vedli domácí. Vyhráli, co se dalo – ovládli obě týmové soutěže i hodnocení jednotlivců. „Je to zásluha našich středoškolaček, které soutěžily v minulosti a od počátku září dvakrát týdně připravovaly mladší spolužáky,“ připomíná vychovatel Vladimír Kurtin s tím, že to byl zážitek i pro jejich svěřence. „Po dlouhé době mohli být spolu, projet se na kole a sdělit si své dojmy,“ popisuje vychovatel.
Mgr. Josef Beneš