Zdeněk Platzer převzal Cenu města Vsetína
Zdeněk Platzer převzal Cenu města Vsetína
foto: MěÚ Vsetín

Vsetín – V neděli 9. června se Mramorový sál vsetínského zámku stal dějištěm významného aktu. Cenu města Vsetína za rok 2023 zde převzal z rukou starosty Jiřího Čunka (KDU-ČSL) významný folklorista, choreograf a tanečník Zdeněk Platzer.

„Z řady jiných měst v poslední době zaznívá stesk nad tím, že folklorní tradice tam vymírají. U nás je tomu naštěstí naopak. Na Vsetíně máme dva vynikající soubory, které tradice uchovávají a předávají je z generace na generaci. A právě z jednoho z nich vzešel Zdeněk Platzer, Za svůj život dosáhl v oblasti folkloru nejen řady osobních úspěchů, ale několik desetiletí usilovně předával své zkušenosti mladým folkloristům. Významnou měrou tak přispěl k uchování tradic, které nejsou jen o krojích, zpěvu a tanci, ale o způsobu života a myšlení,“ uvedl starosta Jiří Čunek, který následně Zdeňku Platzerovi spolu s místostarostou Jiřím Růžičkou (KDU-ČSL) předal skleněnou plastiku vyrobenou dle návrhu významného výtvarníka Václava Ciglera v dílně českého skláře Jana Frydrycha.

„Ocenění si velmi vážím a děkuji za něj. Jsem ale přesvědčen, že by si ho zasloužila i řada dalších mých kolegů, kteří se folkloru také věnují celý život,“ pronesl po ocenění Zdeněk Platzer, na základě jehož přání obohatilo slavnostní večer vystoupení Folklorního spolku Jasénka.

Folkloru se Zdeněk Platzer věnuje od roku 1952, kdy začal navštěvovat jako tanečník soubor Jasénka, který v letech 1971 – 1980 také vedl. Je uznávaný nejen jako tanečník, ale i pro choreografickou práci. Své choreografie začal psát pro soubor Malá Jasénka, s níž trvala spolupráce celých 40 let a dala vzniknout desítkám choreografií, které se v souboru, ač v lehce pozměněné formě, tancují dodnes. Choreografie, za něž sklidil také mnoho ocenění na tuzemských i zahraničních festivalech, tvořil i pro soubory Jasénka, Lipta a Valašský soubor Kašava. Spolupracoval s Horáckým divadlem a ostravským studiem České televize.
Svůj region prezentoval také jako tradiční řemeslník. Dle svých návrhů tvořil na zakázku originální valašky, kotuly a spony k opaskům valašských krojů.

V současné době je ve spolupráci s Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm členem a lektorem Školy mladých odzemkářů a zasedá také v komisích těchto soutěží.

Michal Horský