Zahradnické rady na červen. Červen – první sklizeň
Zahradnické rady na červen. Červen – první sklizeň
foto: Zahradní centrum Valašské Meziříčí

Valašsko - Sklízíme jahody, třešně, první hrášek a saláty, ale stále ještě můžeme vysít nebo vysadit zeleninu, která bude ke sklizni na podzim (např. pórek).
   Nesmíme zapomínat na zálivku na záhonech i ve sklenících, které je třeba také podle potřeby větrat. Optimální teploty například pro okurky by se měly pohybovat mezi 16–18 °C v noci a do 32 °C ve dne. U tyčkových rajčat pravidelně vylamujeme postranní výhony.
   U ovocných stromů nastupuje „červnový propad plodů“ – přirozená regulace množství ovoce. Stromy přihnojíme organickým hnojivem do půdy nebo tekutým na list. Pokud plodů na stromě zůstalo ještě mnoho, děláme probírku a z každého trsu ponecháme jen jeden plod. Získáme tak jakostní plody. Sledujeme, zda stromy nejsou napadené chorobami (padlí, strupovitost) a škůdci (mšice, obaleč), případně použijeme vhodné postřiky.
   Bohužel i růže bývají napadené mšicemi, vyskytuje se u méně odolných kultivarů padlí a černá skvrnitost. Včas zasáhneme měďnatými přípravky nebo Folicur.
   Trávníky sekáme každý týden, spotřebují pak značné množství živin. Neměli bychom zapomínat na jejich přihnojování a v případě potřeby také na zálivku.
   Tulipánům, narcisům a dalším cibulovinám zežloutly listy, můžeme cibule vyjmout ze země a uložit pro podzimní výsadbu. Narcisy se v půdě ponechávají více let, tulipány vyrýváme každé dva roky. Trvalky, které již odkvetly, můžeme přesazovat a dělit právě nyní.
   Od konce června začneme se stříháním živých plotů tvořených opadavými dřevinami. Stříháme jen konce nových výhonů.
Jindra Zvěřinová, vedoucí úseku zahrada, Zahradní centrum Valašské Meziříčí