Viník otravy Bečvy je znám. Policie ho prozatím tají
Viník otravy Bečvy je znám. Policie ho prozatím tají
foto: HZS Olomouckého kraje

Valašsko, ČR – Za loňskou otravou Bečvy ze 20. září nestojí chemička Deza. V podnělí to v pořadu Reportéři ČT prohlásil soudní znalec Klicpera, který v medializované kauze dělal pro policii posudek. Před několika dny rovněž v on-line debatě expertů uvedl, že zná i viníka.
  Jeho jméno ale neuvedl, protože znalci mají podle zákona povinnost mlčenlivosti. Pouze policie jako zadavatel je může této povinnosti zprostit. Ta tak neučinila a sama dosud tajemně mlčí.
   Na Dezu padlo podezření především proto, že ve stejný den, kdy došlo k ekologické pohromě, tedy 20. září, se stala v Deze blíže neupřesněná havárie. „To je zmatená stopa, která vás odvádí někam jinam úplně zbytečně. Byli jsme v Deze, víme, jak to tam je, a Deza je skutečně mimo podezření, tak jak to řekla inspekce ČIŽP hned na začátku,“ řekl Klicpera v ČT.
   Navíc v pravidelné on-line debatě „Vodárenské čtvrtky“ z 21. ledna Klicpera oznámil, že viníka zná: „Bečva je úplně zvláštní případ. Já ho znám toho viníka. Ale my ho musíme dostat do rukou usvědčeného. Musíme mít důkazy. Proto to trvá tak dlouho.“
   Ministr životního prostředí Richard Brabec se nechal minulý týden slyšet, že znalecký posudek vzorků by mohl být dokončen někdy v březnu. Veřejnost vyvíjí tlak na policejní vyšetování a silné kritice čelí i Česká inspekce životního prostředí. V pořadu Reportéři ČT zaznělo, že odebrání vzorků po havárii bylo nedostatečné a opožděné. Chemik Ivan Holoubek řekl, že vzorky byly v Deze odebrány až čtyři dny po havárii.
   Právník Petr Svoboda má za to, že se z případu otravy Bečvy stala dokonalá fraška. „Zatímco policie a Česká inspekce životního prostředí, které by měly poskytnout veřejnosti informace, mlčí, tak začal mluvit znalec, který by měl mlčet," řekl České televizi.
ECHO Valašska