Velké cestovky ruší všechny zájezdy k moři na letošní léto
Velké cestovky ruší všechny zájezdy k moři na letošní léto
Ilustrační foto

ČR - Po CK Exim Tours a Fischer všechny zájezdy na léto s odletem do 31. srpna zrušila také CK Alexandria. Vedly je k tomu výrazné změny podmínek v destinacích, jako je snížení kapacity hotelů nebo omezení služeb.
   Cestovní kanceláře se rozhodly předělat letošní léto - vedou je k tomu především obavy, že nedokáží nabídnout klientům služby, na jaké jsou zvyklí z doby před koronavirem.
   K největším cestovním kancelářím se dnes přidala Alexandria jako další, kdo zrušil dosavadní letní nabídku. Postupně chce od 1. června zahájit nový prodej zájezdů do vybraných zemí a hotelů, kde bude možné se co nejvíce přiblížit původním podmínkám, informoval marketingový ředitel firmy Petr Šatný.
   Jen velmi málo zemí podle Šatného zatím vydalo konkrétní nařízení na provoz hotelů v letošních letních měsících. Z dosavadních informací ale vyplývá, že fungování hotelů bude omezeno. Nelze navíc zaručit, že se koronavirus v ubytovacím zařízení nevyskytne. V takovém případě chybí jasná pravidla, co se stane s nakaženými hosty.
Až někdo onemocní...
   V hotelech by pro ně podle Šatného měly být vyhrazené pokoje, ale místní orgány by mohly rozhodnout i o jejich umístění do státní karantény. Není ani vyřešeno, za jakých podmínek by se mohli vrátit do ČR. „Naši zákazníci nejsou ‚věci‘, aby byli během své dovolené ‚někam‘ umísťováni,“ doplnil předseda představenstva CK Alexandria Alexandr Pavlov.
   Alexandria měla na léto prodáno asi 30 000 zájezdů, před dnešním zrušením byla část přesunuta na příští rok. Při využití této možnosti CK klientům nabídla možnost získat 125 procent uhrazené částky. Žádost o storna podle Šatného přicházela minimálně. Lidé, kteří za letní zájezd zaplatili plnou cenu nebo zálohu, budou mít nárok na poukazy podle nové legislativy. Využít budou moci podle Šatného i přesunutí zájezdu na příští rok s cenovým bonusem.
   CK Fischer, která ke zrušení prázdninových cest přistoupila v pátek, chce i nadále klientům letní dovolenou v zahraničí zajistit. „Ve chvíli, kdy od vlády dostaneme přesná pravidla cestování do jednotlivých destinací, tak klientům znovu představíme relevantní nabídku zájezdů,“ řekl dnes ČTK mluvčí CK Jan Bezděk.
   Záměrem rozhodnutí bylo podle něj vyvést klienty z nejistoty. Mohou podle aktuální situace svůj výběr přehodnotit, pokud budou chtít cestovat na dříve vybrané místo a podmínky to umožní, CK jim zájezd zajistí. „V případě stejného termínu a hotelu nebude cena vyšší než za původní zájezd. Klient bude navíc přesně vědět, za jakých podmínek bude jeho destinace a i konkrétní hotel fungovat,“ dodal Bezděk.
   CK Exim Tours, která se rovněž o zrušení letních zájezdů rozhodla v pátek, pracuje na nové nabídce. Obchodní ředitel a mluvčí CK Petr Kostka věří, že seznam zemí, kam bude možné cestovat bez omezení, vláda brzy zveřejní. „Klienti už tak budou vybírat z relevantní nabídky a budou přesně vědět, jak budou jejich konkrétní hotely fungovat. Klienti, kteří měli koupený zájezd do zemí, kam nebude možné hned na začátku léta vycestovat, si mohou vybrat novou dovolenou,“ sdělil dnes ČTK.
   Jednotlivé státy postupně uvolňují opatření proti koronaviru a jednají o otevření hranic. Ode dneška je možné volné cestování mezi ČR, Slovenskem a Maďarskem bez nutnosti předložení negativního testu na onemocnění covid-19 a bez karantény. Lidé se ale do své země musejí vrátit do 48 hodin. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) vláda pracuje na celkovém rozvolnění režimu cestování. Státy rozděluje na rizikové a nerizikové.
   Češi by podle ředitelky odboru cestovního ruchu Ministerstva pro místní rozvoj Renaty Králové podle stávajících předpokladů mohli bez testů na covid-19 cestovat před 15. červnem do Slovinska či Chorvatska, od 15. června do Rakouska, Německa, Maďarska a Řecka. Bulharsko by se jim mohlo bez testů otevřít od 1. července.
SEZNAM ZPRÁVY, ČTK