
Slovensko - Slovensko na tom vůbec není dobře a premiér Fico je přímo odpovědný za tristní výkon tamní ekonomiky. Slováci čelí čtyřprocentní inflaci, propadům reálných mezd a drtí je také transakční daň. Ficova pověst navíc vyhnala ze země české turisty.
To zas bylo řečí o suverénní politice na všechny světové strany a návratu k tradičním hodnotám. Robert Fico postavil kampaň na ochotě Slováků vrátit se ke starým pořádkům a v odpovědi na chaotické rozmary vlád Eduarda Hegera a Igora Matoviče Slováci skutečně Fica premiérem zvolili. Dostali ale jiného Fica, než na kterého byli zvyklí a dnes čelí Slováci následkům svého hlasování.
Transakční daň zvyšuje ceny napříč celou republikou, vysoká inflace snižuje reálné mzdy ve veřejné správě a Fico navíc zemi i rekordně zadlužil. Vedlejším, ale stejně závažným důsledkem je také absence českých turistů v tradičních lokalitách Tatranského národního parku, tedy v okolí Liptova a Popradu. Čechů letos přijelo o 400 tisíc méně a pro Slovenské podnikatele jde o miliardové ztráty. Kroky Ficovy vlády navíc Slovensko izolují i v zahraničí a premiér zvládl naštvat i odvěké spojence.
Češi nepřijeli. Podle vlády za to mohou medvědi
Pokud do určité destinace cestuje méně lidí a tento trend se stále stupňuje, je logické vyvodit odpovědnost nebo zjistit příčinu problému. U turistických destinací lze za poklesem hledat kokurenční lokality, úroveň místních služeb nebo i vysoké ceny v porovnání se zahraničím, například Polskem. Styl vládní politiky v zemi je také důležitý. Například v Bělorusku nebo Afghánistánu může být nádherná příroda a skvělé destinace k odpočinku, nepojedu ale podporovat totalitní režim a rodinu místního diktátora. Podobně může destinace zvažovat i mnoho dalších občanů České republiky, kteří právě přemýšlí, zda se na Slovensko vydají.
Před čtyřmi dny se ministr cestovního ruchu Rudolf Huliak (za SMER) k tématu klesajícího počtu českých turistů vyjádřil. Situaci komentoval klasicky Ficovsky, za vše mohou ostatní a skutečným důvodem, proč Češi nepřijeli, je medvěd. Anketa pod článkem serveru Novinky.cz je více než vypovídající.
„Vděčíme velkým šelmám a vaší progresivní ideologii, že 40 procent Čechů, kteří jezdili do slovenských hor, jezdí teď radši do rakouských Alp. Je to proto, že tady máme přemnoženého medvěda,“
Huliakova slova jsou důležitá, protože ukazují v plné nahotě vyprázdněnost politiky Roberta Fica, která se nyní v plném rozsahu odráží na životní úrovni Slováků. Pokles turismu z Čech a ignorování skutečných příčin této problematiky je jen marginální vůči skutečným hrozbám Ficovy politiky zejména v ekonomické rovině. Stejně jako Huliak hází Robert Fico vinu na všechny ostatní a vlastní pochybení nepřipouští.
Vysoká inflace, vysoké schodky a energetický hazard
Po nástupu vlády Roberta Fica koncem roku 2023 došlo k postupnému snížení inflace z 10 % na 2,8 % na konci roku 2024. Od té doby ale dochází opět k plošnému zdražování a inflace vyskočila nad 4 % s hrozbou dalšího růstu. Reálné mzdy Slováků ve veřejné správě a v energetice poklesly za minulý rok a první polovinu roku 2025 o více než desetinu. Fico také sliboval, že nezvýší plošně daně, jen aby tento slib porušil a navýšil DPH z 20 % na 23 %. Nepopulární transakční daň je pak dalším úkazem Ficovy ekonomické negramotnosti, když namísto avizované bankovní daně zdanil přímo občany srážkou 0,4 % z každé bezhotovostní transakce a 0,8 % srážkou z výběrů z bankomatů.
Navýšení DPH a daně z transakcí se poté nepřekvapivě propisují do celkového růstu spotřebitelských cen. V České republice inflace dosahuje 2,3 až 2,8 %, na Slovensku ale zdražování v červnu dosáhlo 4,3 %, respektive 4,8 % meziročně podle harmonizovaného indexu cen, který je přesnější. Vyšší výběr daní se navíc neprojevil na konsolidaci státního rozpočtu, který vykázal za rok 2024 schodek na úrovni 5,3 %.
Vybírá se více daní, Slovákům ve veřejné správě i energetice klesají reálné mzdy a rozpočtové schodky se prohlubují dvojnásobně rychlejším tempem než v České republice. Pokud by slovenská ekonomika alespoň v reakci na rekordní zadlužení rostla, bylo by možné hovořit o návratnosti vypůjčených peněz v delším horizontu. Ani ekonomika ale neroste, respektive růst o 1,2 % projektovaný Slovenskou národní bankou je daleko pod inflací i vládním schodkem 5,3 % HDP.
Reálné mzdy klesají, turismus upadá, ekonomika neroste a zvyšují se naopak schodky státního rozpočtu za doprovodu vysoké inflace na dvojnásobku té české. Takové jsou výsledky vlády Roberta Fica v polovině jeho mandátu, premiér navíc začíná hazardovat i s energetikou a zahraniční orientací Slovenska.
Levný ruský plyn? Fico má dražší energie než Česká republika
Potupné výlety do Moskvy nepřinesly Slovensku onu požadovanou výhodu - levný ruský plyn. Ceny plynu na Slovensku v roce 2024 byly v průměru (43,23 eur za MWh) nižší než ty české (48,4 eur za MWh). Má to ale háček, slovenská vláda ceny dotuje a jen v roce 2024 vynaložila na umělé snížení cen v přepočtu 8 miliard Kč. Každé z 838 000 domácností odebírajících plyn tak vláda zaplatila plošně přes 9 000 Kč jen za rok 2024.
Při zahrnutí státní dotace, kterou stejně platí občané z daní, by cena slovenského plynu paraoxně převýšila ceny v České republice. Ani náklonnost k ruskému diktátorovi tak Robertu Ficovi nepomáhá, Putin dodává dražší plyn a navíc vládní politika negativně ovlivňuje povědomí o Slovensku v zahraničí, čímž trpí turismus.
Fico se ale místo změny své politiky rozhodl spory se spojenci ještě více vyostřit. Česká republika bývá některými opozičními politiky viněna z omezení mezivládních konzultací a spolupráce se Slovenskem a Maďarskem v takzvané Visegrádské čtyřce. Právě vlády Slovenska a Maďarska ale alianci rozbily svým poklonkováním Vladimiru Putinovi a zejména v Polsku jde o postup neslučitelný s bezpečnostními zájmy země ani s historickým kontextem polsko-ruských vztahů. Permanentní odvolání velvyslance Budapešti v Polsku je důkazem hlubokých rozporů mezi oběma státy a dále potvrzuje odtržení Polska a České repbliky od maďarsko-slovenské proruské aliance, která prosazuje zájmy Rusů na území Ukrajiny i v EU.
Ve svém postoji vůči Rusku neváhalo Polsko zajít slovy premiéra Donalda Truska ještě dál a Tusk přímo pojmenoval pokrytectví politiky slovenské vlády následovně,
,,Všichni ti, kteří v rusko-ukrajinském konfliktu zvolili apatii a nepodpořili oběť agrese si zaslouží místo v tom nejhorším politickém pekle!“
Iluze o funkční V4 tak naráží na politickou reaitu. V4 již neexistuje a ani Polsko se Slovenskem již nespolupracuje v klíčových oblastech, natož aby koordinovali společný postup na evropské úrovni. Ficovy výhrůžky německému kancléři Merzovi a blokace unijních sankcí proti Rusku poté pouze dokresluje zoufalství slovenské vlády, která raději létala do Moskvy a poklonkovala Vladimiru Putinovi než aby zajistila vlastní energetickou soběstačnost a diverzifikaci ruských zdrojů tak, jak to udělali Poláci i Češi.
Příhodné je tradiční ruské rčení - Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždycky. Fico chtěl slovensko otevřít všem světovým stranám, izoloval jej ale na Východě. Fico také chtěl Slovensku vrátit ekonomickou prosperitu, dosáhl ale pouze zvyšující se inflace, stagnující ekonomiky a rekordního zadlužení. Fico chtěl zabezpečit dodávky levného plynu od Vladimira Putina, plyn je ale dražší než v ČR, dodávky jsou nespolehlivé a kvůli plynu od Putina naštvali Slováci i své odvěké spojence.
Po dvou letech je tak nutné se ptát: Stálo to za to, Roberte?
Thomas Paukner