Rusové utíkají před Ukrajinci a ve zmatku odhazují zbraně i nakradené věci
Rusové utíkají před Ukrajinci a ve zmatku odhazují zbraně i nakradené věci
foto: Reuters

Ukrajina, Rusko – Ukrajinská ofenziva dokonale okupanty zaskočila a Rusové se dávají na bezhlavý úprk. Podle amerického institutu pro studium války (ISW) dobyly ukrajinské síly za posledních pět dnů zpět území asi o 3 000 kilometrech čtverečních. Bez problémů obsadily i strategické město Izjum, okolo nějž probíhaly několik měsíců tvrdé boje.

Ruští vojáci nejenže na Ukrajině páchají nejrozličnější zvěrstva a válečné zločiny, ale také tradičně čile kradou. Rabují domovy civilistů a berou si, co jim pod ruku přijde. Ruští ozbrojenci ze zaostalých částí Ruska (což je většina ruského území) mají zálibu zejména v domácích spotřebičích. Nyní je však kradené pračky na útěku před ukrajinským protiútokem tíží a tak je odhazují spolu se zbraněmi.

„Rozumíme tomu, že Rusové pod tlakem naší armády při útěku po sobě zanechávají zbraně a střelivo, tak je tomu vždy. Ale opustit pračku? Trofej získanou s takovým úsilím? Tohle nikdy nepochopíme,“ uvedlo ve svém ironickém prohlášení ukrajinské ministerstvo obrany.

Rusové rabují obchody a domy na Ukrajině už od samotného začátku útoku. Už na jaře jejich chování okomentoval prezident Volodymyr Zelenskyj: „Jejich vojáci často vidí toalety poprvé v životě právě na okupovaných územích. Pak kradou i běžné domácí spotřebiče,“ připomněl zaostalost Rusů i ukrajinský prezident.

Pro běžného živořícího Rusa jsou domácí spotřebiče jako je pračka symbol luxusu. A tak se není co divit, že tito nuzáci odvlékají na zádech směrem na východ ledničky, ale své padlé soudruhy nechají klidně ležet, což zase svědčí o jejich „soudržnosti“ a morálních vlastnostech.

Že ruské síly na území Ukrajiny často rabují, dokazují i některé nahrávky. Například koncem července Kyjev zveřejnil záznam hovoru jednoho z ruských vojáků se svou matkou. Mimo jiné se chlubil tím, co všechno se mu na Ukrajině podařilo ukrást: „Mám pro tebe kosmetiku. Pro sebe jsem ukradl trenky. Oblečení tu mají kvalitní. Každý Rus tady něco krade a pak to nosí do tanku. Když budu mít možnost ho schovat, vzal bych i notebook. Jenže když mě s ním chytí, mohl bych mít problémy.“

Jeho matka zareagovala jako pravá Ruska. „Jsi moje zlatíčko. Jen si to představ. Sophia půjde na univerzitu a notebook by se jí hodil. Vem si, jak asi žijí oni (Ukrajinci) a jak my,“ povzdechla si. Rovněž dodala, že právě sociální rozdíly mezi oběma státy a zájem o jejich zachování mohou být důvodem, proč Ukrajinci stále bojují.

Rabuje se nahodile i organizovaně. Rusko stačilo ukrást jen z ukrajinské Luhanské oblasti více než milion tun obilí. Organizovaně se také odvážely zemědělské stroje, vojáci rozebírali vybavení elektráren atd.
Mimochodem plenění a loupení Rusů při dobyvačných taženích není nic nového. Když v roce 1945 vytlačovali Sověti nacistické armády na západ, drancovali i v osvobozovaných spřátelených zemích. Do SSSR odváželi celé továrny a okrádali i chudé vesničany.

Ruští vojáci naloupenou kořist posílají z Ukrajiny poštou, nebo ji nakládají na vojenská vozidla, přivazují k tankům a dokonce hromadí i do vrtulníků. Z loupežení příslušníků „hrdé“ ruské armády si už dělají legraci i satirikové. Velkou sledovanost sklidilo např. upravené video z tradiční ruské vojenské přehlídky z 9. května. Pračky, trouby či lednice jsou zde přivázané na všech obrněných vozidlech. Na vrtulnících jsou pak domácí spotřebiče zavěšené pomocí lana.

evak