Nejvyšší soud v Coloradu: Trump není způsobilý pro Bílý dům
Nejvyšší soud v Coloradu: Trump není způsobilý pro Bílý dům
foto: newsweek

USA – Přelomový verdikt vyhlásil Nejvyšší soud státu Colorado s odvoláním na 14. dodatek americké ústavy. Podle něj není bývalý prezident Donald Trump způsobilý znovu vykonávat svůj někdejší úřad.

Trump tak má opět o pozornost postaráno. Stal se prvním prezidentským kandidátem v historii Spojených států, který je považován za nezpůsobilého ucházet se o Bílý dům podle zřídka používaného ustanovení americké ústavy, které zakazuje zastávat úřad činitelům, kteří se zapojili do „povstání nebo vzpoury“.

14. dodatek americké ústavy zakazuje zastávání „jakékoli funkce, civilní nebo vojenské“ komukoli, kdo dříve odpřisáhl věrnost ústavě a následně se dopustil „povstání nebo vzpoury proti témuž, nebo poskytl pomoc a útěchu nepřátelům“ ústavy.

Soud za podporovíní vzpoury zcela objektivně považoval Trumpovo jednání ve dnech a týdnech před 6. lednem 2021, kdy dav jeho příznivců narušil schvalování výsledků prezidentských voleb v Kongresu. Trump předtím odmítl uznat svou porážku a místo toho stoupence burcoval výmysly o rozsáhlých podvodech při hlasování. Pokračoval v tom i na mítinku u Bílého domu bezprostředně před útokem na Kapitol.

Rozhodnutí se vztahuje pouze na nadcházející republikánské primárky v Coloradu, verdikt by nicméně mohl ovlivnit i Trumpovu pozici pro prezidentské volby v listopadu 2024.

„Nejvyšší soud Colorada dnes večer vydal zcela chybné rozhodnutí a my rychle podáme odvolání k nejvyššímu soudu Spojených států a souběžnou žádost o pozastavení tohoto hluboce nedemokratického rozhodnutí,“ uvedl mluvčí Trumpova štábu Steven Cheung.

ev