Další ruský podraz navzdory dohodě. Svět odsoudil útok na Oděsu
Další ruský podraz navzdory dohodě. Svět odsoudil útok na Oděsu
Ilustrační foto

Rusko – Smlouva s Ruskem, smlouva s ďáblem. Svět už by se měl konečně poučit, že uzavírat jakékoliv úmluvy s Rusy je jen ztráta času a projevování naivnosti.

Jedná se o dohodu, kterou podepsaly Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN. Moskva se v ní zavazuje, že ukončí blokádu tří ukrajinských přístavů včetně Oděsy. Diktátor Putin samozřejmě neučinil ústupek z dobré vůle, která mu zcela chybí, ale kvůli penězům na pokračování útočné války. Generální tajemník OSN António Guterres musel uzavřít s Rusy paralelní dohodu, na základě které Západ uvolní určité sankce mířené na ruské potraviny a hnojiva.

Neuplynulo ani pár hodin, co si svět oddychnul, že případná potravinová krize je zažehnána, a okupanti dohodu porušili a poslali na přístav několik raket. Podle Rusů se v zrní zřejmě ukrýval oddíl nacistů.

Nejnovější porušení čerstvé dohody a další ruská agrese pobouřila nejen Západ, ale i celý svět. „Útok vrhá stín na důvěryhodnost ruských závazků. A podkopává práci OSN, Turecka a Ukrajiny, kteří usilují o to, aby se kriticky důležité potraviny dostaly na světový trh,“ uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

„Ukazuje to, že Putinovi se nedá věřit ani slovo,“ přidala se s kritikou i britská ministryně zahraničí Liz Trussová kandidující mj. na post ministerské předsedkyně.

Zcele znevěrohodněné Rusko tak plivlo nejen na dohodu a OSN, ale i na Turecko, které se zavázalo, že bude dohlížet na správné plnění dohody. Turkům Moskva tradičně nalhala, že s útokem nemá nic společného.

Znovu a znovu se ukazuje, že Rus, stejně jako každý primitiv, rozumí jen síle. NATO by mělo pod hlavičkou OSN a v zájmu celého světa vyhlásit nad Černým mořem bezletovou zónu, vyčistit jej od ruských pirátů a vojensky zajistit pro vývoz obilí bezpečný koridor.

evak