Z bezpečnostních důvodů končí služba venčení psů umístěných v útulku
Z bezpečnostních důvodů končí služba venčení psů umístěných v útulku
Jeden ze psů v útulku. jedná se o pumra, kříženec NO menšího vzrůstu, stáří 1 rok, aktivní a hravý. foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - Téměř pět let trvající možnost vzít psy umístěné ve valašskomeziříčském útulku na procházku končí. Hlavním důvodem je bezpečnost, a to jak lidí, tak samotných psů. Rozhodli o tom radní na březnovém zasedání.
   Téma zrušení venčení psů otevřela na čtvrtečním zasedání zastupitelstva města Hana Skácalová. „Proběhlo jednání ve Valašském Meziříčí za účasti správců útulků z Rožnova pod Radhoštěm a ze Vsetína, odborných veterinářů, kteří mají jednotlivé útulky na starosti, a vedoucí okresní hygieny a státní veterinární správy. Řešili jsme otázky veřejného venčení a zkušeností jednotlivých provozovatelů útulků s touto aktivitou. Naše město bylo poslední, které ještě do nedávné doby venčení umožňovalo. Nicméně jsme na městském úřadě zaznamenávali signály, že dochází ke konfliktům a problémům, které byly navíc dlouhodobého charakteru,“ řekl starosta města Robert Stržínek (ANO) a pokračoval: „Konzultovali jsme i otázku právní odpovědnosti za zvířata. Vedoucí okresní hygieny měla pádné argumenty pro to, proč tyto aktivity ukončit. I když je venčí dobrovolníci a vím, že je skupina těch, kteří to se psy myslí dobře a chtějí pro ně jen to nejlepší, někdy v této snaze překračují jisté hranice. V minulosti došlo i k tomu, že jeden ze psů venčitelku pokousal. Často docházelo i k tomu, že dobrovolníci psy venčili na cyklostezce a docházelo ke konfliktům. “
   Dalším faktorem je skutečnost, že se útulek nachází v areálu společnosti TS Valašské Meziříčí, proto už jen pohyb osob mezi nákladními vozy v průmyslovém areálu není bezpečný.
   Venčení psů bude umožněno jen vážným zájemcům o adopci psa, a to pouze ve výběhu areálu útulku a vždy v doprovodu ošetřovatele. „I z pohledu státní veterinární správy byla vyřčena myšlenka, že k socializaci psa venčení dobrovolníky vůbec nepomůže. Naopak pes je zmaten, neví, zda si pro něj přišel jeho budoucí nový pán nebo pokaždé někdo jiný, kdo s ním půjde na procházku. Pes má v útulku vše, co potřebuje. Má žrádlo, pravidelný rytmus, výběh a ze strany odborníků bylo jednoznačně doporučeno venčení zrušit,“ sdělil Robert Stržínek.
   Dále se k věci zrušení venčení psů umístěných v útulku vyjádřil zastupitel a veterinář Jarmil Dobeš. „Ze zdravotního hlediska se nám velice často stávalo, že psi po procházkách trpěli střevními problémy, protože lidé v dobrém úmyslu je během vycházek krmili různými laskominami. Odborníci opravdu nedoporučují předávání psů z rukou do ruk, protože následná socializace je u případného zájemce daleko složitější.“
   Opatření nemá na základě zkušeností z okolních měst dopad ke zvýšení psů v útulku.
   Jakékoli následky způsobené venčenými psy jdou za provozovateli. „Útulky ve městech byly zřízeny pro ochranu obyvatelstva před toulavými psy a jako ochrana před šířením nákaz. Převážná většina psů, kteří se do útulku dostanou, nejsou socializovaní a nemají základní návyky,“ uvedl vedoucí Odboru komunálních služeb městského úřadu David Černoch.
   V loňském roce vyšla novela veterinárního zákona. Vůbec poprvé definovala, co je to útulek. Dále obsahuje skutečnost, že každý nově umístěný pes se musí registrovat, včetně těch dočasně umístěných. Všichni, kteří se starají o zvířata opuštěná a toulavá, by měli mít odbornou způsobilost, bez níž není možné se o tato zvířata starat.
   Venčení psů byla služba pro veřejnost, na kterou se však nevztahuje žádný právní nárok a není na provozovateli útulku vynutitelná.
   Začátkem dubna se ve valašskomeziříčském útulku nacházelo 6 psů.
Ing. Vendula Králová, MěÚ Valašské Meziříčí