Vsetínská nemocnice nakoupila nové přístrojové vybavení pro ORL za čtvrt milionu korun
Vsetínská nemocnice nakoupila nové přístrojové vybavení pro ORL za čtvrt milionu korun
Vrchní sestra Andra Adámková s novým přístrojem. foto: Nemocnice Vsetín

Vsetín - Moderní audiometr a tympanometr pro speciální vyšetření sluchu v audiologické komoře získalo ušní, nosní a krční oddělení (ORL) Vsetínské nemocnice. Nové přístroje za více než dvě stě padesát tisíc korun zkvalitní diagnostiku funkčních vlastností sluchu a určení sluchových poruch.
   Zatímco audiometr posoudí funkce vnitřního ucha, tympanometr stav středouší a Eustachovy trubice. „Tympanometr vysílá zvukové vlny do vnějšího zvukovodu, které se šíří k bubínku. Tyto vlny zachycuje, zpracovává a odráží. Velká část přístrojem vyslaných zvukových vln, vyslané energie se vrací zpět k senzoru, měří se tak odpor středního ucha,“ připomenula princip přístroje primářka ORL Magdalena Krutilková s tím, že tympanometr využívají zdravotníci při kontrolách po zánětech středouší a před každým audiometrickým vyšetřením. „Naznačuje, v čem může být problém, jakou lze předpokládat poruchu sluchu, kterou dále diagnostikujeme,“ specifikovala primářka.
   Nové vybavení nahradilo již vysloužilé přístroje. „Oba přístroje při naší práci velmi často používáme. Vyšetření je díky moderním technologiím rychlejší, dá se zvládnout v kratším časovém úseku a nabízí možnosti přenosu získaných dat do počítače,“ doplnila Andrea Adámková, vrchní sestra ORL. S novými přístroji se setkají i děti při kontrole sluchu u pětiletých, toto vyšetření zavedlo vsetínské ORL před rokem. „Využívá se ale v podstatě u všech věkových kategorií. Tympanometr vyhodnocuje měření pohyblivosti středouší, stav blanky bubínku, středoušní tlak vzduchu, ale také funkčnost třmínkového reflexu, což nám napoví o funkci sedmého a osmého hlavového nervu. Právě proto ho lze použít k diagnostice a posouzení vývoje paréz lícního nervu,“ dodala vrchní sestra.
Ing. Lenka Plačková, PR a marketing Vsetínské nemocnice