Vsetínská MHD jede v novém režimu, pro doprovod dětí do 3 let je zdarma
Vsetínská MHD jede v novém režimu, pro doprovod dětí do 3 let je zdarma
foto: MěÚ Vsetín

Vsetín – Od 1. ledna 2021 doznala městská hromadná doprava (MHD), kterou na území Vsetína provozuje společnost ČSAD Vsetín, řady změn.
   Dotkly se i jízdních řádů. „Tištěné jízdní řády jsou pak v prodeji v přepravní kanceláři ČSAD Vsetín ve věžovém domě číslo 1484 na Smetanově ulici a také v turistickém informačním centru na Dolním náměstí. Jejich cena činí 20 korun,“ informoval starosta Jiří Růžička a dodal, že držitelé časových čipových jízdenek MHD mohou i letos využívat k přepravě na území města autobusy příměstské dopravy, kterou nově zajišťují společnosti Transdev Morava, Arriva Morava, TQM-holding a ČSAD BUS Uherské Hradiště. „Těmito spoji se ale lze přepravovat jen se speciální průkazkou, kterou si je možné po předložení čipové karty vyzvednout v přepravní kanceláři ČSAD Vsetín,“ řekl starosta.
   MHD nabízí cestujícím od roku 2021 nově organizovaný systém linek včetně přejmenování 28 zastávek. „K přejmenování došlo na základě podnětu Zlínského kraje a následného doporučení dopravní komise rady města. Stalo se tak v případech, kdy názvy nebyly v souladu s obecně závaznými pravidly pro pojmenování zastávek, tedy například obsahovaly zkratky, případně dlouhodobě neodpovídaly skutečnému stavu z hlediska místopisu,“ vysvětlil vedoucí odboru správy majetku, investic a strategického rozvoje radnice Dalibor Sedláček.
   Celkově došlo v MHD k navýšení počtu spojů. Ty jedou v pravidelném taktovém režimu a protínají dva přestupní uzly na Dolním náměstí a autobusovém nádraží. Cestující přepravuje 14 nových nízkopodlažních autobusů. Zásadní novinkou je upuštění od platby jízdného jedné dospělé osobě doprovázející dítě do 3 let věku. „Věk dítěte doprovázející osoba prokazuje občanským průkazem dítěte, cestovním pasem nebo průkazem zdravotní pojišťovny,“ doplnil Růžička s tím, že nově i jízdenky hrazené v hotovosti jsou přestupní, a to s dobou platnosti do 30 minut.
   „Všechny změny jsme připravili s cílem, aby byla MHD pro cestující dostupnější, komfortnější, a celkově tak atraktivnější. Věřím, že díky tomu budou preferovat hromadnou dopravu před osobní automobilovou, a sníží se tím dopravní zátěž zejména v centru města,“ řekl starosta Růžička a dodal, že přes zmíněné změny zůstala cena jízdného v MHD na stejné úrovni jako loni.
Michal Horský