Včelaři z Valmezu přivítali chorvatské kolegy
Včelaři z Valmezu přivítali chorvatské kolegy
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Výměna vzájemných zkušeností, ale také rozšiřování spolupráce mezi Valašským Meziříčím a chorvatským Daruvarem, to jsou hlavní atributy propojující komunity včelařů z obou zmíněných měst.
   Daruvar leží v chorvatském vnitrozemí a žije zde silná česká menšina. „Právě díky tomu se našim včelařům podařilo navázat skvělou spolupráci s tamními kolegy. I když je dělí bezmála 600 kilometrů, nebrání jim to ve výměně praktických zkušeností spojených s chovem včel a zpracováním jejich produktů. Navíc se tak prohlubují vztahy s našimi krajany v Chorvatsku, za což jsme moc rádi,“ kvituje spolupráci místostarostka Yvona Wojaczková.
   V prvním říjnovém týdnu členové Základní organizace Českého svazu včelařů Valašské Meziříčí spolu s vedením města přivítali chorvatské včelaře na Valašsku. „S kolegy jsme předloni navštívili Daruvar a cítili se tam jako doma. V roce 2020 jsme chtěli chorvatské včelaře hostit ve Valašském Meziříčí a pochlubit se včelařskou poutí na Svatém Hostýně, kde jsme spolupořadateli. Vlivem pandemie koronaviru se však společné aktivity přesunuli až na letošní říjen. Vedle prohlídky města a návštěvy radnice, jsme se přímo na našich včelnicích bavili o zkušenostech a vhodné péči o včely,“ uvedl Michal Lysák, předseda valašskomeziříčských včelařů. Místní spolek patří k velmi aktivním a sdružuje na 200 členů nejen z města, ale také z přilehlého okolí. Jeho historie se přitom píše už od roku 1906.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí