Valašskomeziříčští zastupitelé schválili pomoc Bečvě
Valašskomeziříčští zastupitelé schválili pomoc Bečvě
Ilustrační foto

Val. Meziříčí - Z úniku jedovatého kyanidu, který v neděli 20. září způsobil masivní úhyn více než 40 tun ryb v Bečvě, se bude řeka vzpamatovávat řadu let. I když pachatel není dosud znám a případ šetří Policie ČR, rybáři se již pustili do opětovného zarybňování. Částkou 100 tisíc Kč jejich snahu podpoří také město Valašské Meziříčí.
   Kyanidy způsobily otravu řeky Bečvy v délce cca 40 km od Lhotky nad Bečvou až po soutok s Moravou. „Došlo k úhynu veškeré rybí populace včetně ohrožených druhů zapsaných v červené knize – ouklejka pruhovaná, mřenka mramorová, hrouzek Kesslerův nebo střevle potoční. Současně došlo k ohrožení celého ekosystému, a proto naše snaha směřuje k obnovení života v této krásné řece,“ uvedl Rostislav Trybuček, jednatel Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Českého rybářského svazu a zároveň požádal Valašské Meziříčí o finanční podporu na opětovné zarybnění Bečvy. „Radní doporučili uvolnit z rozpočtu částku 100 tisíc korun. Na tomto záměru se shodli také zastupitelé. Snahou nás všech je, vrátit do Bečvy co nejrychleji život. Rybáře čeká spousta práce a potřebují pomoc. Finanční podporu ze strany města považuji za samozřejmost. Věřím také, že policie již brzy uvolní informace z vyšetřování a označí viníka,“ řekl starosta Robert Stržínek a doplnil: „V příštím roce bychom chtěli rybářům opět pomoci. Budeme tedy diskutovat o částce, kterou za tímto účelem zařadíme do rozpočtu 2021.“
   Celkové škody odhadují rybáři v řádu desítek milionů. Jen za likvidaci uhynulých ryb v kafilerii už zaplatili 700 tisíc a s dalšími zhruba 10 miliony Kč počítají pro opětovné zarybnění Bečvy. Zároveň Územní svaz Českého rybářského svazu pro severní Moravu a Slezsko zřídil transparentní účet 35036038/5500, jehož prostřednictvím může pomoci také veřejnost. Na účtu bylo k 23. říjnu bezmála 420 tisíc Kč, které dosud zaslali zejména soukromí dárci či jednotlivé místní organizace rybářského svazu.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí