Valašské muzeum v přírodě: Srpen plný hudby i zábavy
Valašské muzeum v přírodě: Srpen plný hudby i zábavy

Rožnov (VMP) Vydejte se na prázdninový výlet do Valašského muzea v přírodě v měsíci srpnu. Připravena je pro Vás rozmanitá paleta programů, které na půdě muzea již dlouho nebyly.
   V prvním srpnovém víkendu se zaposloucháme do rytmů slovenského folkloru. Již po devatenácté přivítáme účastníky Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice Jánošíkův dukát. Na pódiích vystoupí více než dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisté ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Maďarska, Polska  a Srbska. Netradiční, zmenšený pohled na pestrost slovenského lidového kroje budeme moci pozorovat na výstavě s názvem Krojované miniatury.
   Prožít nevšední atmosféru Starodávného jarmarku budou moci návštěvnici zažít druhý srpnový víkend. Do areálu Dřevěného městečka zavítají prodejci jarmarečního zboží, kejklíři, žongléři, skupina historického šermu a vodník Rambousek. Chybět nebudou historické kolotoče a houpačky, střelba z kuše, chůdy, šipky, siloměr, soutěže a tvůrčí dílny. V bohatém programu vystoupí skupiny AG Flek, Nadoraz, Ptačoroko, Camerata, Calata, Navalentym, cimbálové muziky Radegast a Bača.
   Netradiční zážitek přinese i třetí srpnová sobota. Po devíti letech jsme do programu zařadili pořad Velké prádlo, zaměřený na prezentaci nelehké práce žen, které bez vymožeností moderní doby dbaly o čistotu a vzhled oděvů. Po celý den budou muzejní pradleny předvádět ukázky starobylých a mnohdy i zapomenutých způsobů péče o oděvní součástky. Práci pradlenkám zpříjemní vyhrávání Hudců z pasek, ve 14.00 na komorním amfiteátru vystoupí soubor písní a tanců Javořina z Rožnova pod Radhoštěm.
   V sobotu 26. 8. zavzpomínáme na časy dávno minulé a prožijeme radost našich předků z dokončené práce. K vidění budou dnes již zapomenutá řemesla (výroba metel, pletení ošatek a výroba a zdobení dožínkových věnců). Ochutnáme sváteční koláče spolu se sladkou prosnou kaší. Dožínkami nás provede národopisný soubor Závršan z Nedašova.
   Hosty z Frenštátu pod Radhoštěm přivítáme v neděli 27. 8. v rámci pořadu Z druhé strany Radhoště.