Valašské Meziříčí se stane hlavním městem cimbálu
Valašské Meziříčí se stane hlavním městem cimbálu

Val. Meziříčí - Do Valašských Athén se začínají stěhovat dvě desítky těžkých dřevěných nástrojů z okolních měst a škol. Od středy 24. května se Valašské Meziříčí stane hlavním městem cimbálu a místem s největší koncentrací cimbalistů na světě. Až do neděle 28. května se zde bude konat XII. Mezinárodní festival cimbálu se soutěží mladých interpretů a řadou koncertů a happeningů pro veřejnost.
   Velkou kulturní událostí bude již zahajovací koncert, který propojí na jednom pódiu bývalé laureáty soutěže se začínajícími cimbalisty. Dramaturgie pořadu se ujal Daniel Skála, který ke spolupráci přizval scénografa a výtvarníka Tomáše Volkmera. „Posluchačský zážitek znásobí vizuální a světelné zpracování scény,“ prozradil Skála. Pořad s názvem Cimbálové hrátky pro malé i velké svátky začne ve středu 24. května v 19 hodin v sále Kulturního zařízení Valašské Meziříčí.
   Koncerty se letos uskuteční nejen v zámku Žerotínů, ale také v katolickém a evangelickém kostele, v kině, v přírodním amfiteátru a zámku Kinských nebo na vlakovém nádraží. „Cimbál musí znít celým městem. Jeden postavíme ve čtvrtek 25. května i doprostřed náměstí, aby si na něj mohl zkusit zahrát úplně každý,“ vysvětlil novinku s názvem Hrábni si do strun ředitel MFC Jaroslav Kneisl.
   Největší nabídku pořadů nabídne divákům sobota 27. května. Vítězové interpretační soutěže ve hře na cimbál vystoupí na tradičním galakoncertu od 18 hodin v sále KZ a poté se všichni milovníci multižánrového pojetí folkloru přesunou do Amfiteátru u zámku Kinských, kde od 20 hodin vystoupí členové VUS Ondráš s pořadem Náš svět. Představení spojuje lidový tanec se současným scénickým tancem a tradiční folklorní hudbu s moderní improvizací.
Mezinárodní festival cimbálu vznikl v roce 1995, jeho pořadatelem je Cimbálová asociace České se sídlem ve Valašském Meziříčí. Za dobu dvacetileté historie se stal festival prestižní a výjimečnou možností multižánrové prezentace tohoto nástroje pro profesionální umělce i amatéry.
                                                      Barbora Janečková, tisková mluvčí MFC