Valašské Meziříčí se pyšní novým náměstím
Valašské Meziříčí se pyšní novým náměstím
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Po více než 60 letech čekání se v pátek 23. září večer slavnostně otevřelo nové náměstí ve Valašském Meziříčí. Radnice za kompletní revitalizaci historického centra města zaplatila bezmála 63,8 milionů Kč s tím, že částkou téměř 21 milionů přispěl na stavbu Zlínský kraj.

Nové stromy po obvodu, ostrůvky zeleně v horní i dolní části, povrch kompletně z přírodních kamenů, fontána, časová osa se stopami T. G. Masaryka či socha sv. Floriána v novém kabátě – to je pouze struční výčet novinek na valašskomeziříčském náměstí. „Letos se nám podařilo dokončit hned dvě významné investiční akce. Tou první byla stavba moderního rekreačního bazénu na koupališti, který přilákal rekordních 46 tisíc návštěvníků. Ještě o něco důležitější byla ale pro naše město revitalizace náměstí, na kterou jsme čekali dlouhých 60 let,“ uvedl starosta Robert Stržínek a pokračoval: „Rozpraskaný asfalt, divoká výsadba zeleně a další problémy starého náměstí jsou dnes už minulostí. Jsem moc rád, že se nám podařilo tento projekt zahájit ještě před enormním navýšením cen a zdárně dovést do finále. Ve Valašském Meziříčí tak máme konečně náměstí, na které můžeme být právem hrdí.“ Revitalizace přinesla také řadu zajímavých archeologických objevů, které nyní detailně studují pracovníci Muzea regionu Valašsko.

Náročnost stavebních prací si pak vyžádala posunutí původního termínu dokončení ze srpna na září. „Důvodem byla zejména tvorba hlubších podkladních vrstev. Za nové náměstí jsme zaplatili bezmála 63,8 milionů korun. Na revitalizaci se nám však podařilo získat také dotaci téměř 21 milionů od Zlínského kraje, která pokryla třetinu nákladů, za což jsme moc rádi. Věřím, že nové náměstí bude sloužit občanům a také návštěvníkům našeho města další desítky let,“ uzavřel starosta Stržínek.

V rámci revitalizace se náměstí dočkalo například nové zeleně a stromů po obvodu, povrchů kompletně z přírodního kamene či nového mobiliáře. Přibyla fontána, pítko, ale také časová osa v centrální ploše. Náměstí je přístupnější a bezpečnější pro chodce. Vznikly zde odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně a restaurační zahrádky mají jasně vyčleněné plochy. Na náměstí zůstal i tradiční vánoční strom. Konečná podoba revitalizace vychází z kompromisní dohody mezi radnicí, památkáři a vybranými odborníky. Náměstí je totiž centrem městské památkové zóny a jeho úpravy se řídí podmínkami platnými pro toto území.

Investiční akce „Revitalizace náměstí ve Valašském Meziříčí“ je spolufinancována Zlínským krajem. Název projektu: Revitalizace náměstí ve Valašském Meziříčí, reg. číslo IND/2022/081.

Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí