V Rožnově startují oslavy 750. výročí města
V Rožnově startují oslavy 750. výročí města

Rožnov - V květnu začíná cyklus akcí, které jsou připomínkou letošního 750. výročí města. Od začátku měsíce funguje nová hledačka (quest) zaměřená na historii Rožnova, na čtvrtek 18. a pátek 19. května je pro žáky základních škol připraveno Dobývání Hradiska a žáci mateřských a základních škol budou také vyrábět znak města z barevných víček od PET lahví. V červnu (čtvrtek 1.6.) proběhne Pokus o zápis do České knihy rekordů a uskuteční se také první letošní vrchol oslav – program Rožnov lázeňský (sobota 10. června).
   Výuka ve třídách zaměřená na Hrad Rožnov a historii města a následné zábavné dopoledne na Hradisku. To je akce Dobývání Hradiska, kterou pro žáky čtvrtých tříd rožnovských základních škol připravili pedagogové ze soukromé ZŠ Sedmikráska Jan Mikolajek a Jiří Krajča. Samotné dobývání Hradiska je naplánováno na čtvrtek 18. a pátek 19. května.
   Prakticky od začátku školního roku sbírají děti z mateřských a základních škol barevná víčka od PET lahví, aby z nich v druhé polovině května vyrobily velký znak města. K vidění bude na setkání 1. června, kdy proběhne pokus o zápis do České knihy rekordů (viz. dále).
   Nejen pro děti, ale i pro širokou veřejnost je určena pozvánka na „rekordní“ zpívání na náměstí. „Ve čtvrtek 1. června zveme všechny Rožnovany na společné zpívání lidové písně Rožnovské hodiny. Sraz je v 8,30 hodin a přítomni budou také komisaři agentury Dobrý den. Město se totiž pokusí o zápis do České knihy rekordů v počtu zpěváků zpívajících lidovou píseň v místě, ze kterého tato píseň pochází. Tak jestli máte možnost a čas, určitě přijďte,“ pozvala na akci všechny obyvatele města místostarostka Rožnova Kristýna Kosová.
   O týden později pak oslavy naplno odstartují celodenní programem, který připomeneme lázeňskou historii města. Akce Rožnov lázeňský přinese Rožnovanům i návštěvníkům města lázeňské koncerty Beskydské muziky ZUŠ Rožnov a Swingtime bandu z Frenštátu pod Radhoštěm, dále možnost ponořit se do syrovátky nebo piva či komentované lázeňské vycházky s průvodcem. Součástí akce bude také inhalatorium, sluneční lázně, projížďky na jezírku nebo turnaj v pétanque. A do Rožnova se budou moci zájemci dostat parním vlakem.
Vrcholem oslav 750. výročí města budou pětidenní Slavnosti pod Radhoštěm konané na začátku července, jejichž součástí bude Divotvorný park (středa 5.7.), Rožnovské zkušebny (čtvrtek 6.7.), dětský den Kdo si hraje nezlobí a Pohádkový les (pátek 7.7.) a 39. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti (7.-9.7.).
                       Mgr. Tomáš Gross, tiskový mluvčí města, MěÚ Rožnov p. R.