V Rožnově rozdává městská policie seniorům SOS telefony
V Rožnově rozdává městská policie seniorům SOS telefony
SOS telefony mohou seniorům v nouzi pomoci. foto: MěÚ Rožnov

Rožnov - Rožnovská městská policie rozdává od roku 2017 tzv. SOS telefony. Ty mají seniorům v případě nouze pomoci přivolat si jedním stisknutím tlačítka potřebnou pomoc.
   Více než tři desítky tzv. SOS telefonů rozdala dosud seniorům Městská policie Rožnov. „Město se v rámci doporučení komise prevence kriminality už v roce 2016 rozhodlo o postupném pořizování těchto telefonů a tedy pomoci seniorům. Proto jsme jednak provedli průzkum zájmu o tyto přístroje a následně z rozpočtu města pro rok 2017 vyčlenili potřebné finanční prostředky na jejich nákup,“ uvedl místostarosta Rožnova Jan Kučera. „Od prosince loňského roku jsme pořídili a rozdali už více než tři desítky SOS telefonů. A počítáme, že v letošním roce budeme ve stejném rozsahu pokračovat. Už nyní evidujeme 30 zájemců o tyto přístroje a další senioři se stále hlásí. V roce 2018 tak počítám se nákupem přibližně čtyř desítek SOS telefonů,“ vypočítal ředitel Městské policie Rožnov Aleš Pilař s tím, že pořízení jednoho přístroje vyjde na cca 700 korun.
   „K provozu SOS linky bylo nutno samozřejmě pořídit potřebné podpůrné technologie a softwarové vybavení, které je instalováno v počítačích městské policie. Tato počáteční investice činila necelých 50 tisíc korun,“ doplnil ředitel Pilař.
   Motivací pro pořízení SOS telefonů byla jednak poptávka a podněty ze strany občanů, a také dobrá praxe z jiných měst, kde tato služba také funguje. „A samozřejmě také konkrétní případy seniorů a zdravotně postižených osob, ke kterým Městská policie Rožnov v minulosti vyjížděla. Jedná se například o stavy, kdy senior doma upadl a několik hodin se nemohl vlastní silou pohnout a přivolat si pomoc,“ řekl místostarosta Kučera.
   SOS telefon je jednoduchý telefonní přístroj, který je vybaven tzv. SOS tlačítkem. To po stisknutí vyšle signál nouze na zvolené telefonní čísla, což jsou v případě rožnovské městské policie linky stále služby. „Po přijetí signálu od klienta strážníci volají na SOS telefon zpět. A pokud se senior nehlásí, je na místo jeho pobytu vyslána hlídka, která následně řeší problém například s pomocí přivolání hasičů pro případné otevření bytu, v případě zdravotní indispozice volá také záchrannou službu a informuje příbuzné,“ doplnil Aleš Pilař.
   „Díky pořízení kompletní technologie pro příjem SOS signálu se do této poskytované služby mohou zapojit i senioři, kteří mají vlastní telefony s SOS tlačítkem. Je určena všem, kteří mají zájem, a SOS telefon by jim mohl v případě nouze pomoci,“ uzavřel místostarosta Rožnova Kučera.
Mgr. Tomáš Gross, tiskový mluvčí MěÚ Rožnov p. R.