V Rožnově evidují 197 ztracených a 55 nalezených věcí
V Rožnově evidují 197 ztracených a 55 nalezených věcí
Rožnovská radnice foto: Zdeněk Kment

Rožnov - Velmi pestrý je seznam předmětů, které jsou (nebo byly) evidovány v rámci ztrát a nálezů na Městské policii Rožnov pod Radhoštěm. Za uplynulý rok 2018 evidují strážníci celkem 197 ztrát a 55 nálezů. K tomu je nutno připočítat ještě 123 odchytů zvířat.
   Za rok 2018 eviduje rožnovská městská policie celkem 197 ztrát a 55 nálezů. „Co se týče četnosti, tak mezi ztrátami občanů opět nejčastěji hlásí peněženky, psy, klíče nebo telefony. A podobné je to i v nálezech, kdy lidé nejvíce ztráceli klíče, kterých už máme kolem 10 kg, různé doklady, bankovky nebo mobilní telefony. A stále u nás z předchozích let evidujeme nespočet jízdních kol, soupravu disků na automobil z lehkých slitin i s pneumatikami, sportovní tašku s knihami a encyklopediemi nebo dlouhý hliníkový žebř,“ vypočítal ředitel Městské policie Rožnov Aleš Pilař s tím, že také v loňském roce se objevil jeden zajímavý nález.
   „Jedná se o nález uzavřené bezpečnostní schránky. Jestli nechybí po nějakém trestném činu, prověřovala i kriminální policie. Ale prozatím schránka nechybí nikomu. Město tak musí tři roky počkat, zda se o tuto bezpečnostní schránku někdo nepřihlásí. A poté ji může otevřít,“ usmál se Aleš Pilař, kterému ve skladu nalezených předmětů nejvíce překáží paletový vozík nalezený v roce 2017.
Hodnotnější nálezy odevzdané v roce 2018 jsou vyhlášeny na webových stránkách města Rožnov pod Radhoštěm pod odkazem Městská policie - NÁLEZY a jsou ponechány v úschově na městské policii tři roky od jejich nalezení.
   Podle občanského zákoníku  musí městská policie nálezy skladovat tři roky, poté se stanou majetkem města.
  „Jízdní kola po uplynutí této lhůty věnujeme organizaci „kola pro Afriku“. Některá nalezená jízdní kola jsou vzhledem ke stavu, v jakém se nacházejí zhodnocena jako odpad a jsou rovnou odvezena do sběrného dvora. I tak skladujeme množství jízdních kol, jejichž hodnota je velmi nízká a majitelé o ně nejeví zájem.
   Nalezené doklady jsou zasílány majiteli, i když podle občanského zákoníku by nalezené doklady měl vracet přímo nálezce.
   Kromě uvedených 55 „věcných“ nálezů eviduje městská policie také 123 nálezů (odchytů) zvířat – téměř ve všech případech se jednalo o psy (konkrétně ve 109 případech).
   „U odchytu zvířat se zaměřujeme především na ta, která mohou bezprostředně ohrozit život a zdraví osob. Proto v nálezech zvířat dominují psi. U vzácných nebo chráněných druhů a hospodářských zvířat se snažíme vypátrat majitele nebo kontaktujeme ochranu přírody. U lesní zvěře, která se může zatoulat do města, spolupracujeme s lesními hospodáři,“ upřesnil ředitel Pilař.
   Strážníci městské policie se často setkávají se žádostmi odchyt volně se pohybujících koček. „Kočka má ale na rozdíl od psa a dalších zvířat statut toulavého zvířete. Pokud tedy není viditelně nemocná nebo zraněná, tak se neodchytává,“ uzavřel Aleš Pilař.
Mgr. Tomáš Gross, tiskový mluvčí MěÚ Rožnov p. R.