Turisté i místní se mohou o prázdninách vydat za krásami Valmezu
Turisté i místní se mohou o prázdninách vydat za krásami Valmezu
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - Léto je jak stvořené k výletům za památkami a poznávání nových míst. I ve Valmezu je co objevovat, a proto Turistické informační centrum Valašské Meziříčí ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko připravilo pro návštěvníky z celé republiky i místní obyvatele po dobu prázdninových měsíců pravidelné středeční procházky městem.
   Komentované procházky za krásami města a jeho bohatou historií začínají každou prázdninovou středu ve 14 hodin před turistickým informačním centrem na druhém nádvoří zámku Žerotínů (Komenského 169/4a). Během zhruba hodinu a půl trvající procházky se její účastníci mohou zaposlouchat do výkladu o životě zdejších šlechticů a dozví se, jak vypadalo město před staletími. Zároveň dostanou možnost podívat se na místa, která nejsou běžně přístupná, jako je například nově zrekonstruovaný kostel sv. Trojice nebo barokní kaple na zámku Žerotínů „Je to zajímavý způsob, jak poznat město, a to nejen pro návštěvníky, ale také pro místní obyvatele. Najednou se mohou úplně jinýma očima dívat na místa, kolem kterých prochází třeba i každý den. Valašské Meziříčí má výjimečnou historii a vyplatí se seznámit se s ní takto zblízka,“ pozvala na procházky místostarostka Yvona Wojaczková.
   Odborný výklad zajišťuje historička umění Kamila Valoušková (první dvě středy v měsíci) a historik Pavel Lasztovica (poslední dvě středy v měsíci). „Mé procházky jsou více zaměřeny na sochařské památky, včetně těch, které jsou dnes uloženy v lapidáriu v kostele sv. Trojice. Kolega se více věnuje rodu Žerotínů a návštěvníky zavede i do oblasti, které se dřív říkalo Meziříčské Benátky,“ upřesnila podobu procházek Valoušková.
Veronika Davidová, referent odboru školství, kultury a sportu