Rehabilitační novinka v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí v podobě motodlahy zkracuje léčbu dolních končetin
Rehabilitační novinka v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí v podobě motodlahy zkracuje léčbu dolních končetin
foto: Nemocnice Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Novou kolenní motodlahou se může pochlubit rehabilitační oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Přístroj využívají pacienti k rehabilitaci po operaci kolene či kyčle, zejména po výměně kolenního nebo kyčelního kloubu, a také po plastice křížového vazu.

Nový přístroj pro pasivní pohybovou terapii rozšiřuje možnosti rehabilitační péče Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. „Kolenní motodlahu využívají pacienti nejčastěji v začátku rehabilitace po úrazech nebo endoprotéze kolene, kdy přístroj provede funkční pohyb za ně, i v časném stádiu léčby, kdy nemocný nemá ještě dostatečnou svalovou sílu,“ uvedl k nové pomůcce na oddělení vedoucí fyzioterapeut Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí Mgr. Rostislav Skýpala.

Použití nového přístroje je velmi snadné. Motodlaha opakovaně pohybuje kloubem pacienta v rámci předdefinovaného rozsahu pohybu. „Takovéto každodenní pasivní cvičení zvyšuje omezený rozsah pohybu daného kloubu, přispívá k obnově časoprostorového vnímání léčené končetiny, zamezuje vzniku zkrácení svalů a podporuje regeneraci,“ sdělil Mgr. Rostislav Skýpala s tím, že díky motodlaze se výrazně zkracuje doba rehabilitace a pomáhá i k rychlejšímu obnovení komplexní funkce dolní končetiny.

Motodlaha se snaží navrátit noze její funkci v plném rozsahu, zaručuje anatomicky i fyziologicky správný pohyb, aby nedocházelo k vykloubením nebo ke zhoršení aktuálního zdravotního stavu. Rozsah pohybu je nastavitelný podle potřeb pacienta. Regulovatelná je rychlost i délka pauzy mezi jednotlivými pohyby.

Rehabilitační oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí je nadále velmi vyhledávaným oddělením v rámci rekonvalescence pacientů v širokém okolí. „Snažíme se, aby se u nás klienti cítili co nejlépe, například jsme nedávno obměnili matrace na všech elektricky polohovatelných lůžkách na oddělení,”dodává staniční sestra Marie Hermanová.

Mgr. Adam Knesl, PR manažer Nemocnice Valašské Meziříčí