Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí pořídila na anesteziologicko-resuscitační oddělení moderní polohovatelné lůžko
Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí pořídila na anesteziologicko-resuscitační oddělení moderní polohovatelné lůžko
foto: Nemocnice Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí pořídila pro své anesteziologicko-resuscitační oddělení nové elektricky polohovatelné lůžko Multicare. Lůžko s integrovanými váhami je ideální pro náročné prostředí a specifika oddělení ARO. Pomáhá při zajištění životních funkcí pacientů v kritickém stavu a přispívá k jejich uzdravení v bezpečných podmínkách, s minimálními požadavky na fyzické úsilí personálu a řadou technických vymožeností. Pořizovací cena dosáhla téměř 300 tisíc korun.
   Výhodou nového lůžka je například možnost náklonu do stran, což usnadňuje manipulaci s pacientem. Rutinní ošetřovatelské činnosti, jako je hygiena, polohování a oblékání, je možné provádět snadno a ergonomicky. V současné době disponuje oddělení již čtyřmi obdobnými lůžky.
   Tvorba proleženin je jedním z nejzávaznějších rizik, kterým jsou vystaveni pacienti na odděleních intenzivní péče v rámci své dlouhodobé léčby. Nyní je možné jim účinně předcházet díky lůžku Multicare. „Využívá tzv. automatické laterální terapie, při níž je pacient udržován v trvalém cyklu naprogramovaných náklonů. Ty nahrazují přirozený pohyb lidského těla a pomáhají i při prevenci respiračních potíží,“ říká staniční sestra ARO, Šárka Kolečková. Kromě funkce automatické laterální terapie lůžko nabízí řadu dalších inovací v oblasti zdravotnické techniky. Ty výrazně zvyšují bezpečnost a komfort pacienta a usnadní práci zdravotnickému personálu.
   Příslušenství Multicare umožňuje i bezpečné rentgenování přímo na lůžku, což je ideální řešení pro pacienty s přísnou kontraindikací jakéhokoli pohybu. V neposlední řadě je pak praktickým prvkem i pokročilý systém vážení integrovaný do lůžka. Tento umožňuje přesně zvážit pacienta téměř ve všech jeho polohách. Zaznamená přitom nejen aktuální hmotnost pacienta, ale poskytuje také cenné informace o změnách hmotnosti v čase.
   Další důležitou oblastí je polohování pacienta v kritickém stavu pro prevenci závažných respiračních komplikací. Imobilita působí negativně na celý organismus a těžce také postihuje respirační trakt. V plicích vznikají nevzdušné oblasti a riziko vzniku zánětu plic je obrovské. „Polohování pacienta, pokud je prováděno často, pravidelně a důsledně, snižuje v plicích hromadění sekretů, usnadňuje jejich odsávání, jednoduše pomáhá udržovat plíce zdravější. Tuto ošetřovatelsky velmi namáhavou proceduru dokáže personál valašskomeziříčského ARO pomocí nového lůžka Multicare v podstatě provádět automaticky a velmi efektivně,“ shrnuje přínos nového lůžka staniční sestra ARO, Šárka Kolečková.
Mgr. Radka Miloševská, tisková mluvčí Nemocnice Valašské Meziříčí