Symbol naděje zasadili na Žerotínce
Symbol naděje zasadili na Žerotínce
foto: Aleš Linduška.

Val. Meziříčí - Lidická hrušeň má jako symbol naděje své kořeny také ve Valašském Meziříčí. Za účasti vedení města ji zasadili ve středu 28. listopadu 2018 na zahradě Základní školy Žerotínova. Akci uspořádala místní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu. Pro žáky školy si navíc připravili na téma lidické tragédie přednášky Antonín Nešpor a Miroslav Kaliba za občanský spolek Lidice.
Lidická hrušeň jako jediná přežila řádění nacistů, kteří obec ze msty za úspěšný atentát na vůdce protektorátu srovnali se zemí. „Ke kořenům dceřiné hrušně, která vzešla ze štěpu té lidické, položili naši žáci kamínky se jmény všech 82 dětí, které nacisté zavraždili. Ke kořenům hrušně jsme uložili také pamětní pouzdro se vzkazem pro budoucí generace. Jeden z žáků napsal výstižné poselství:    Nezapomínejme na naše lidství a mějme rozum i cit,“ uvedl ředitel ZŠ Žerotínova Milan Knápek. Osobně přivítal také starostu města Roberta Stržínka a místostarostku Yvonu Wojaczkovou, kteří pomohli strom zasadit.
  Poděkování patří podle ředitele školy všem učitelům i žákům, kteří se na této důstojné pietní akci, připomínající jednu z nejtragičtějších událostí nacistické okupace, podíleli. „Nezapomeňme také na letce z Lidic, kteří spolu s dalšími vojáky zahraničních vojsk dostáli své přísaze a nasadili své životy v boji proti nacismu za svobodu naší země,“ připomněl jeden z příběhů dvou občanů Lidic organizátor akce a předseda ČSBS Valašské Meziříčí Alois Martinek.
Mgr. Aleš Linduška, ZŠ Žerotínova Valašské Meziříčí