Světlo Valmez potrápil déšť
Světlo Valmez potrápil déšť

Val. Meziříčí - Letošní dvoudenní festival Světlo Valmez nabídl návštěvníkům unikátní světelnou show podbarvenou špičkovou hudební kulisou. Třetímu ročníku akce však tentokrát nepřálo počasí, což se odrazilo jak v návštěvnosti, tak i na plochách, které instalace i koncerty hostily.
   Na 33 unikátních videomappingů a světelných instalací, dvě desítky hudebních interpretů, dvoudenní program pro malé i velké na ploše zhruba 25 fotbalových hřišť. Takový byl ve stručnosti letošní ročník festivalu Světlo Valmez, který nejen v České republice nemá obdoby. „Jsme rádi, že program až na pár drobných změn proběhl podle plánu a návštěvníci si jistě přišli na své. Letos nás ale významně potrápilo počasí, když v pátek i sobotu pršelo. To se samozřejmě odrazilo i na návštěvnosti, která byla bohužel nižší, než jsme čekali,“ svěřil se Pavel Röder, ředitel festivalu.
   Právě zmíněné deštivé počasí nepřispělo ani ke stavu trávníku v parku zámku Kinských, kde probíhal hlavní program. „Na základě smluv jsme museli ještě během víkendu areál parku vyklidit a odvézt všechno vybavení bez ohledu na počasí. I když jsme nasadili nejšetrnější možnou techniku, došlo k částečnému poškození zejména trávníků. Jsme si toho ale vědomi a situaci chceme napravit. Proto již jednáme se společností Městskými lesy a zeleň Valašské Meziříčí na možnostech uvedení trávníku do původního stavu,“ nastínil Pavel Röder.
   Postup obnovy ploch popsal Vladimír Jurečka, vedoucí střediska zeleně společnosti Městské lesy a zeleň, s. r. o. Valašské Meziříčí: „Nejprve musíme vyčkat, až půda vyschne. Koleje vytvořené technikou poté ručně zahrneme. V průběhu týdne bychom chtěli srovnat plochy za pomoci traktoru s trávníkovými bránami. Následně dojde k osetí ploch parkovou směsí a jejich uválcování. Trávník by se mohl obnovit zhruba do měsíce.“
   „Město Valašské Meziříčí vnímá množící se dotazy související se stavem trávníku a dalších ploch v parku zámku Kinských po ukončení letošního ročníku festivalu Světlo Valmez. Jsme si vědomi, že trávník poznamenaný stopami po technice vyvolává nejen u občanů nevoli. Zároveň jsme však rádi, že se pořadatelé k celé věci staví čelem a chtějí co nejdříve na vlastní náklady sjednat nápravu,“ uvedla místostarostka Yvona Wojaczková a pokračovala: „Nedostatky akce vnímáme a pro příští ročníky se na ně chceme lépe připravit. Zároveň by nás však mrzelo, kdybychom měli Světlo Valmez 2019 posuzovat jen na základě této události. Akce se i přes deštivé počasí určitě vydařila, o čemž svědčí také množství kladných ohlasů návštěvníků.“
   Význam festivalu i zmíněného parku však vedle občanů vnímají také místní podnikatelé. „Pomoc s revitalizací ploch v areálu parku nám již nyní nezištně nabízejí zástupci místních firem. Jsem rád, že vedle kritiků, jsou zde také lidé, kteří městu Valašské Meziříčí a pořadatelům festivalu chtějí pomoci,“ doplnil starosta Robert Stržínek.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí