Krev přišli darovat vsetínští hokejisté a přinesli dárky
Krev přišli darovat vsetínští hokejisté a přinesli dárky
foto: Nemocnice Vsetín

Vsetín – Světový den dárců krve přišli na hematologické a transfuzní oddělení oslavit hokejisté VHK Robe Vsetín Ondřej Smetana a Jakub Ďurkáč, spolu s manažerem Patrikem Kopáčem. Sami darovali cennou tekutinu, ale přinesli také dárky ostatním dárcům. Každý, kdo dnes ve Vsetíně daroval krev, obdržel poukaz na tři vstupenky na úvodní zápas příští hokejové sezóny.

Krev na svůj svátek darovalo ve Vsetíně více než pět desítek dárců. Oddělením voněly perníky ve tvaru kapek krve, které napekla jedna ze sester. Dárci si mohli nabídnout i nealko Bloody Mary. Některé příchozí oslovila hokejová výzva, těšili se na zajímavé dárky i na setkání se známými hokejisty. Proč právě hokej a krev? „Sport na Vsetíně spojuje lidi, a mohlo by to tak být i s darováním, ne nadarmo se říká valašská krev. Lidé by se měli spojit. Každý může pomoci podpořit ty, kteří krev potřebují, byť malou částí,“ uvedl obránce Ondřej Smetana. Spolu s ním krev daroval i jeho kolega Jakub Ďurkáč a marketingový manažer Patrik Kopáč.

Když přišel před několika měsíci do Vsetína, dozvěděl se o společné akci hokejistů a nemocnice, zaměřenou na nábor do registru dárců kostní dřeně. „Říkal jsem si, že by akce mohly být i častěji. Když jsem byl darovat krev, tak jsme se bavili, jak myšlenku podpořit. Do další sezóny se chceme pokusit o něco většího, aby více lidí chodilo darovat krev, protože je to součást nás všech. Valaši jsou dobrosrdeční, takže si myslím, že to může fungovat,“ vysvětlil marketingový manažer Patrik Kopáč.

Hematologické a transfuzní oddělení je velmi rádo za společné akce i dárcovství jednotlivců. „Obzvláště před letními prázdninami je zapotřebí doplnit zásoby. Nastoupí období dovolených, kdy je počet dárců tradičně nižší, na druhou stranu přibývá úrazů a nehod, kdy je krev či krevní plazma zapotřebí,“ připomenula vrchní sestra Marie Kašparová. Dárci se mohou k odběru přihlásit pomocí elektronického kalendáře, který najdou na webu nemocnice. Dozvědí se tam podrobnosti k dárcovství i termíny prázdninových odběrů. Pro červenec a srpen jich vypsalo hematologické a transfuzní oddělení celkem devatenáct: osm termínů pro odběr takzvané plné krve a jedenáct termínů pro odběr krevní plazmy.

Ing. Lenka Plačková, tisková mluvčí, PR, Vsetínská nemocnice a.s.