Cyklistům se otevřel nový úsek cyklotrasy Bevlava mezi obcemi Lužná a Valašské Příkazy
Cyklistům se otevřel nový úsek cyklotrasy Bevlava mezi obcemi Lužná a Valašské Příkazy
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Po novém více než 11 kilometrů dlouhém úseku cyklostezky mezi obcemi Lužná a Valašské Příkazy se dnes oficiálně projeli první cyklisté. Nově otevřený úsek se stane součástí dálkové mezinárodní cyklotrasy Bečva – Vlára – Váh, zkráceně Bevlava, která po svém dokončení propojí Zlínský kraj se slovenským regionem Pováží.

.Slavnostního otevření v obci Lužná se v pátek zúčastnili také zástupci Zlínského kraje, který na výstavbu cyklostezky přispěl částkou 51,5 milionu korun. Celkové náklady na výstavbu tohoto úseku dosáhly 269 milionů korun. Na projekt se také podařilo získat dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši 193,5 milionu korun. „Je to historicky nejvyšší částka získaná na výstavbu cyklostezky ve Zlínském kraji. Proto se vedení kraje rozhodlo tento záměr podpořit. Bez finanční pomoci kraje a spojení sil všech aktérů by totiž takto nákladný projekt nemohl vzniknout. Jsem rád, že se do něj obce pustily a děkuji všem, kdo se na výstavbě podílel. Počítáme také s další podporou do území, abychom síť cyklostezek měli kompletní,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

Cyklostezka Bečva – Vlára – Váh je jednou ze čtyř dálkových tras Zlínského kraje. Aktuálně je tak možné na kole po souvislé cyklostezce projet z Valašských Příkaz až do Ústí, kde se napojuje na cyklostezku Bečva. Odtud mohou cyklisté pokračovat směrem na Vsetín a Valašské Meziříčí nebo na druhou stranu směrem na Velké Karlovice.

Úsek mezi obcemi Lužná a Valašské Příkazy navazuje na první etapu Bevlavy dokončenou v roce 2021, na niž Zlínský kraj poskytnul Sdružení obcí Hornolidečska dotaci 12 milionů korun. Před dokončením je už také jižní část cyklostezky. K otevření celé trasy v délce 64 kilometrů nyní zbývá propojit Valašské Příkazy přes obec Poteč do Valašských Klobouk a dobudovat menší úsek za Svatým Štěpánem ke státní hranici.

Bc. Soňa Ličková, tisková mluvčí, Krajský úřad Zlínského kraje