2 dny, 4 vítězství! Triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
2 dny, 4 vítězství! Triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
Český pohár v olympijském triatlonu otevřel SUPERSPRINT Triatlon Zlín, při kterém se závodilo také o mistrovské tituly a kvalifikační místa pro mistrovství Evropy. foto: Česká triatlonová asociace

Zlínský kraj – Odstartováno! Český pohár v olympijském a sprint triatlonu 2022 otevřel SUPERSPRINT Triatlon Zlín, při kterém se o víkendu 14. a 15. května závodilo také o mistrovské tituly a kvalifikační místa pro mistrovství Evropy. Svými výkony dominoval Radim Grebík, který se radoval z vítězství při všech čtyřech startech. Díky tomu získal nejen individuální titul, ale s domácím týmem Titan Trilife Zlín triumfoval také ve štafetě. Mezi ženami zaskočila všechny favoritky dorostenka Kateřina Hadravová.
V rámci individuálního závodu se triatlonisté postavili na start hned třikrát. Nejprve v sobotu absolvovali individuální rozjížďku, na základě jejích výsledků pak byli rozděleni do semifinále. V neděli závod vyvrcholil finálovými jízdami. Pokaždé přitom absolvovali 300 m plavání ve venkovním 25m bazénu Lázní Zlín, 6 km cyklistiky na 1,5km okruhu, jehož součástí byl strmý výjezd po dlažebních kostkách i technický sjezd, a nakonec 1,6 km běhu na atletickém tartanovém oválu.

Mezi muži si velmi dominantně počínal Radim Grebík, který ovládl individuální rozjížďku a nejlepší čas si připsal také v rámci semifinále. V nedělním finále s ním dokázali nejprve držet krok David Martin s Tomáš Křížem.

„Tomáš ztratil kontakt na kole v technickém sjezdu, kde víc přibrzdil a už nás potom nechytil. S Davidem jsme pak většinu cyklistiky jeli spolu, ale on si v posledním kole zvolnil, aby si odpočinul před během. Já jsem rubal dál a do depa jsem si přivezl náskok. I když jsem pak strávil v depu hodně času, podařilo se mi ten náskok uhlídat,“ popsal finále Grebík, který porazil dva své týmové kolegy z Titanu Trilife – druhého Davida Martina o 31 vteřin a třetího Tomáše Kříže o 64 vteřin.

Skvělý víkend pak český reprezentant podtrhl ve štafetách, do kterých nastoupil společně s Vandou Křížkovou a Tomášem Křížem. „Jel jsem první úsek. Ještě na kole jsme byli s Davidem Martinem, ale v běhu jsem pak nastoupil a předával jsem s náskokem 25 vteřin. Pak už jsme si na dalších úsecích náskok pohlídali,“ uvedl Grebík.

První závod českého poháru štafet tak ovládl Titan Trilife A, který zvítězil před sestavou Titan Trilife B (David Martin, Tereza Svobodová, Filip Václavík). Třetí místo patří Triatlonové akademii Plzeň 2 (Filip Nýdrle, Kristýna Dvořáková, Tomáš Knejzlík).

„Měl jsem velkou motivaci. Závodilo se na domácí půdě, na trati, která mi sedí, a věděl jsem, že se sejde dobrá parta. Dnes jsem fakt chtěl zvítězit,“ usmíval se Grebík po závodě.

Dorostenka zaskočila favoritky

V závodě žen byla po sobotních výkonech jasně největší favoritkou Michaela Štěrbová, která ovládla individuální rozjížďku. A jednoznačně nejlepší čas si připsala také v semifinále, kde na ni druhá nejrychlejší závodnice, kterou byla Kateřina Mičková, ztratila 45 sekund.

V neděli ale bylo všechno jinak. Ještě po plavecké části sice vedla Štěrbová, která byla jedinou závodnicí s plaveckým časem pod 4 minuty (3:55,15), pak ale ztratila své vedení v depu, ve kterém si připsala třetí nejpomalejší čas. Na cyklistické části se dostala do vedení dvojice Kateřina Hadravová a Kristýna Dvořáková.

„Střídaly jsme a snažily jsme se spolupracovat. V posledním kopci jsem pak Kristýně ujela a na běhu už jsem si náskok pohlídala,“ vyprávěla v cíli Kateřina Hadravová.

Táborská závodnice je svým věkem ještě dorostenka a ve Zlíně si připsala svůj první titul i pohárové vítězství v absolutním pořadí v kariéře. „Něco takového jsem vůbec nečekala. Vítězství překvapilo i mě samotnou. Asi mi pomohlo to náročné kolo a také skvělí diváci, kteří byli úplně všude,“ usmívala se Hadravová, která si vítězstvím zajistila nominaci na mistrovství Evropy v super sprintu, které se uskuteční 27. – 29. května v polském Olštýně.

Pro druhé místo si doběhla Michaela Štěrbová, bronz si ze Zlína odvezla Kristýna Dvořáková.

Český pohár v olympijském a sprint triatlonu bude pokračovat už 28. května na Brněnské přehradě, kde se uskuteční INTERTECH TRIATHLON SUPERPRESTIGE Brno.

SUPERSPRINT TRIATLON Zlín, 14.-15. května 2022

Muži: 1. Radim Grebík, 2. David Martin, 3. Tomáš Kříž

Ženy: 1. Kateřina Hadravová, 2. Michaela Štěrbová, 3. Kristýna Dvořáková

Michal Konečný