Spolupráce s českou menšinou v Chorvatsku pokračuje i letos
Spolupráce s českou menšinou v Chorvatsku pokračuje i letos
Chorvati na valašskomeziříčské radnici. foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - Řadu zajímavých projektů, ze kterých budou těžit především děti, plánují v letošním roce realizovat spolupracující města Valašské Meziříčí a Končanica, resp. Daruvar. V těchto chorvatských městech žije početná česká menšina, což výrazně usnadňuje nejen vzájemnou komunikaci, ale také čerpání prostředků na společné projekty. Česko-chorvatská spolupráce však funguje velmi dobře i bez dotací.
  Valašské Meziříčí spolupracuje s chorvatským městem Daruvar a přilehlou obcí Končanica přibližně dva roky. Zatímco chorvatské děti jezdí na Valašsko lyžovat, valašskomeziříčští školáci jezdí do Chorvatska k moři. Chorvaté také vyslali loni na místní Valmez Cup své fotbalové družstvo. Nejinak tomu bude v letošním roce. Meziříčtí fotbalisté se v létě chystají na turnaj do Chorvatska. Tyto i další aktivity jsou v režii měst, případně spolků. V roce 2019 jsou v plánu tři projekty, které by měly pokrýt evropské dotace.
   „ZŠ Šafaříkova přišla s nápadem podpořit netradiční halové sporty. V rámci programu Evropa pro občany zakoupí škola přenosné florbalové hřiště a uspořádá florbalový turnaj pro zhruba 70 žáků. Počítáme s účastí dětí z Chorvatska, Slovenska i Polska,“ představil první projekt Daniel Šulák, vedoucí oddělení rozvoje města Valašské Meziříčí.
  Další projekt se týká dětí, jejich rodičů a pedagogů z mateřinek na české i chorvatské straně. Aktivity budou zaměřeny na svátky a dodržování tradic v obou zemích. „Děti se blíže dozví o významu svátků nejen doma v České republice, ale také o těch, které se slaví v Chorvatsku. To stejné platí pro etnickou menšinu Čechů v Chorvatsku. Vznikne společný kalendář, děti si připraví pásmo tanců, povídek a poezie. Pedagogové dostanou příležitost poznat výukové metody v jiné zemi,“ přiblížil Šulák.
  Na posledním připravovaném projektu se kromě základních škol ve Valašském Meziříčí a Končanici bude podílet také škola ve slovenském Ružomberku. „Dvouletý projekt se zabývá vztahy Čechů a Slováků v rámci Československa, později v rámci České a Slovenské republiky. Mimo to bychom se pokusili zhodnotit vztah české a slovenské menšiny v Chorvatsku. Šlo by o výměnu zkušeností mezi učiteli a výměnné pobyty dětí,“ řekl Jaromir Vrabec, ředitel Základní školy Josefa Růžičky v Končanici s tím, že chorvatské děti by v rámci projektu pátraly po českých a slovenských stopách v Chorvatsku.
„Mezi školami, spolky i lidmi na české a chorvatské straně se podařilo za poměrně krátkou dobu utvořit tak silné vazby, které ke svému rozvoji už nás, politiky, nepotřebují. Toho si nesmírně vážím,“ pochvaluje si starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.
Bc. Lukáš Martinek, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí