Soud vrátil kauzu otravy Bečvy k došetření
Soud vrátil kauzu otravy Bečvy k došetření
Ilustrační foto

Vsetín – Okresní soud ve Vsetíně vrátil v pondělí 9. května státnímu zástupci k došetření kauzu otrávené řeky Bečvy. K ekologické katastrofě došlo 20. září 2020.

Podle soudu proběhlé vyšetřování vykazuje nedostatky, které by se mohly projevit při dokazování, a policie bude muset šetření doplnit. „Kolegyně vrátila věc k došetření, protože tam vidí podstatné problémy v dokazování v tom směru, že by u soudu muselo být prováděno v rozsáhlé míře. A od toho tady není soud, aby zajišťoval většinu důkazů. Od toho je státní zástupce,“ řekl předseda okresního soudu Pavel Kotrady.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) a bývalý člen sněmovní vyšetřovací komise, která se případem zabývala, je s vyšetřováním dlouhodobě nespokojený a týden po loňských sněmovních volbách podal trestní oznámení. Poukazoval mj. na ztracené nebo chybně odebrané vzorky otrávené vody či nekoordinované postupy kontrolních úřadů. Olomoucké krajské státní zastupitelství Gazdíkovo oznámení zamítlo.

Gazdík má za to, že na policii a státním zastupitelství ve Vsetíně by měly padat „padat hlavy.“ „Toto je vrcholná ostuda orgánů činných v trestním řízení i GIBS, která moji stížnost na průběh vyšetřování shodila,“ uvedl ministr.

Státní zástupce Jiří Sachr kvůli otravě Bečvy obžaloval společnost Energoaqua z Rožnova p. R. a jejího ředitele Oldřicha Havelku a to z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Na základě vědecké expertizy, která údajně vyvrací dosavadní znalecké zkoumání, podal Havelka návrh na zastavení trestního stíhání.

Podle České inspekce životního prostředí ekologickou havárii způsobily kyanidy. Bečva byla otrávena v úseku od Valašského Meziříčí až po Přerov.

ECHO Valašska