Rožnov představil finální podobu rekonstrukce „Náměstí 1. máje“
Rožnov představil finální podobu rekonstrukce „Náměstí 1. máje“

Rožnov - Dlouhodobě připravovaná rekonstrukce prostor tzv. Náměstí 1. máje se pomalu blíží k realizaci. Město nyní žádá o stavební povolení a finální podobu projektu představilo také občanům v rámci veřejných interpelací, které se uskutečnily ve středu 26. června.
   Dnes nevzhledná plocha naproti budově Komerčních domů - bývalé ředitelství Tesly by se tak mohla významně proměnit. „Na základě požadavku občanů má kolem náměstí nově vzniknout více parkovacích míst oproti původní studii. Parkovací místa však budou z propustné nebo zatravňovací dlažby, aby v území bylo maximum zeleně,” přiblížil městský architekt Jan Horký a pokračoval: „Vzhledem k potřebě příjezdové cesty za budovu poštu, která je v soukromém vlastnictví, a požadavku zachování parkování před ní, musela být částečně zmenšena plocha samotného náměstí. Podstata návrhu však zůstala zachována a v konečném důsledku dochází k větší spokojenosti všech.”
   Podle projektu pak bude centrální zpevněná plocha se zapuštěným vodním prvkem sloužit k občasnému pořádání kulturních a společenských akcí. Doplní ji zavlažovaný kruhový trávník - odpočinková zóna, a také nové výsadby dřevin a květin, včetně mobiliáře a herních prvků pro děti. Závlaha trávníku bude řešena pomocí dešťové vody sbírané z přilehlého městského bytového domu. „Aktuálně je podána žádost o stavební povolení, které bychom mohli obdržet ještě letos. Finance na realizaci projektu, bychom mohli zařadit již do rozpočtu na rok 2021,” řekl starosta Radim Holiš.
   I když město v rámci projektu počítá s více parkovacími místy, než původně navrhovali jeho autoři, podle části občanů je to stále málo. „Navržené řešení je kompromisem mezi požadavky občanů, vedení města a představou architektů. Obyvatelé lokality jsou zvyklý využívat jakékoliv parkovací místo, legálních je však jen zhruba polovina z nich. Tuto skutečnost projekt upravuje a počet legálních míst výrazně zvyšuje. Parkování zde jistě pomůže i 41 nových míst na ulici Zemědělská, která již slouží občanům,” reagoval starosta Holiš.
   Podle místostarosty Jana Kučery je cílem projektu, vedle řešení dopravní situace, vytvoření kvalitního zeleného prostoru. „Ten přispěje k většímu komfortu nejen tamních obyvatel, ale také návštěvníků. I proto například počítáme s tím, že část stávajících parkovacích ploch bude nově zatravněna, aniž by došlo k jejich úbytku, právě naopak,” uvedl Kučera a doplnil: „V rámci věcné diskuze s občany zazněly také požadavky na odstínění plochy náměstí a ulice 1. máje bariérou z keřů, a obdobně plochy parkoviště od bytových domů číslo 1155 a 1156. Myslím, že tyto jsou na místě a budeme se jimi ještě zabývat.”
Marek Havran, MěÚ Rožnov p. R.